Opony: Praha, Prozatímní divadlo, návrh opony - okřídlený génius/múza nesený(á) andílky, autor Antonín Gareis, s. a. (asi 70. léta 19. stol.), depozitář NM Praha

 
  Autor: Antonín Gareis
 
  Návrh opony namaloval olejem na prkénko středního formátu kolem 50 x 50 cm Antonín Gareis mladší (1837-1922). Autor sbíral zkušenosti na akademiích v Praze, Vídni a Drážďanech. Byl synem významného biedermaierského malíře téhož jména. Oponu pojal s téměř barokní pompou, přestože ji maloval asi v sedmdesátých letech 19. století. Za složitým a velmi bohatým rámcem ze sametových drapérií se otevírá prozářený prostor, do kterého od země stoupá okřídlený genius s trubkou v ruce (nebo múza?), nesený postavičkami andílků (putti) se zapálenými pochodněmi a růžovými květy. Genius v levé ruce nese štít s českým lvem v červeném poli.

(Akad. malíř Václav Zoubek, srpen 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)
 
  Poznámka:
Orient.foto Jiří Valenta
 
  Bibliografie:
Databáze českého amatérského divadla, orient.foto obrazu CD 02520
 
  Historické užití:
Prozatímní divadlo Praha
 
  Současné užití:
Sbírka Národního muzea Praha, Česká republika, XXII a, 2619/27
 
  Majitel/umístění:
Národní muzeum Praha
 
  Fyzický stav:
neexistuje, dokumentována
 
  Tematická skupina:
draperie
Alegorie obecné
 
 

Související Texty

 
 

Související Geografické celky

 
 

Související Osobnosti

 
 

Související Organizace

 
 

Související Pojmy

 
 

Související www odkazy

 
 

Související Obrázky

GAREIS, Ant., Návrh opony  pro Prozatímní divadlo, obraz, dNM
Praha, Prozatímní divadlo, GAREIS Antonín návrh opony, Anděl, andělíčci, květiny, olej, s.a., Div.odd. NM (depozit. Terezín)


 
  Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
 
Praha, Prozatímní divadlo, GAREIS Antonín návrh opony, Anděl, andělíčci, květiny, olej, s.a., Div.odd. NM (depozit. Terezín)