Opony: Žarošice, opona, Přemysl Oráč, autor neznámý, 1911, ztracena

 
  Autor: neznámý
 
  Motiv: Přemysl Oráč
Pověst o Přemyslu Oráči viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Přemysl_Oráč
 
  Oponu s Přemyslem Oráčem si po svém založení roku 1911 pořídila také žarošická Omladina, takže v obci byly dvě stejné opony. Jednota ji používala až do roku 1931, kdy v nové budově Lidového domu bylo pořízeno nové jeviště s oponou rozhrnovací z modrého sametu. Tato opona vzala za své koncem druhé světové války. V roce 1946 zhotovil Karel Ton oponu novou z červeného sametu, který za Kčs 5 100,- dodala Divadelní služba z Újezda u Brna. Opona při požáru 12. 4. 1975 shořela. Bohužel jeviště nebylo znovu obnoveno.
Vlach, s.3.
 
  Bibliografie:
VLACH, Jaroslav: Divadelní opony a sály v Žarošicích a okolí. Zvláštní otisk z Vlastivědného věstníku moravského roč. 41, 1989, čís. 1 Žarošice, Vlastivědný kroužek 1989, 8 s.. Popis stavu jevišť a jejich vybavení v roce 1945.
 
  Historické užití:
Omladina
 
  Současné užití:
ztracena
 
  Majitel/umístění:
ztracena
 
  Fyzický stav:
neexistuje, dokumentována
 
  Tematická skupina:
Česká historie
 
 

Související Texty

 
 

Související Geografické celky

 
 

Související Bibliografie

 
  Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':