Opony: Žarošice, místní odbor Národní jednoty, opona Západ slunce na horách, autor Václav Vacek, 1911, neexistuje

 
  Autor: Václav Vacek
Vročení: 1911
 
  Motiv: Západ slunce na horách
 
  V roce 1910, kdy byl "Lumír" přeměněn v místní odbor Národní jednoty pro jihozápadní Moravu se rozhodl v roce 1911 člen divadelního kroužku Národní jednoty, technický úředník Václav Vacek (1895-1951) k namalování opony nové. Když mu otec nedovolil studovat umělecký směr, navštěvoval v Praze, kde byl zaměstnán, výtvarné kursy. Byl to talentovaný malíř a kreslíř, který své kreslířské umění uplatnil v mykologii, ale zanechal řadu olejů a akvarelů s motivy starých Žarošic. Podle předlohy o rozměrech 100 x 75 cm zhotovil olejomalbu s námětem Západ slunce na horách. Je to pravděpodobně motiv tatranský. Opona, která sloužila do roku 1937 se sice nezachovala, avšak její předloha je umístěna ve Vlastivědném památníku.

(VLACH, Jaroslav: Divadelní opony a sály v Žarošicích a okolí. Zvláštní otisk z Vlastivědného věstníku moravského roč. 41, 1989, čís. 1, s.3.)

Předloha k oponě by měla podle Vlacha být v muzeu, býv. Vlastivědném památníku v obci. Při jednání s muzeem zjištěno, že je nezvěstná (patrně vinou nedbalé péče o sbírky před a po roce 1989). Vzhledem k tomu, že její fotografie oproti jiným není ani ve Vlachově sborníku, lze se domnívat, že Vlachova informace o umístění předlohy v muzeu je mylná. (MS 2016)
 
  Bibliografie:
VLACH, Jaroslav: Divadelní opony a sály v Žarošicích a okolí. Zvláštní otisk z Vlastivědného věstníku moravského roč. 41, 1989, čís. 1 Žarošice, Vlastivědný kroužek 1989, 8 s. Popis stavu jevišť a jejich vybavení v roce 1945.
 
  Historické užití:
jeviště Národní jednoty
 
  Současné užití:
nezachovala se, předloha v muzeu
 
  Majitel/umístění:
předloha v památníku
 
  Fyzický stav:
neexistuje, dokumentována
 
  Tematická skupina:
Krajina
 
 

Související Geografické celky

 
 

Související Soubory

 
  Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':