Organizace: ROH / ÚRO

 
  Rok založení: 1945
Skupina organizací:
 
  K politické a odborné péči o soubory bylo již v létě 1945 zřízeno na Ústřední radě odborů oddělení závodních klubů ROH, jehož vedoucím se stal předválečný vedoucí pracovník Svazu DDOČ František Kubr. Toto oddělení, pečující i o další sféry
masové kulturní a sportovní činnosti, provádělo instruktáže souborů, organizovalo soutěže malých forem, výměny zkušeností a zejména vydávalo české a sovětské divadelní hry, písně, kulturní materiál k agitaci. Později se podílelo na přípravách Jiráskova Hronova a dalších akcí. Soutěž malých forem „Stavíme republiku“ (v letech 19471950) byla pokusem hodnotit spolu s uměleckými výsledky i kulturně politickou aktivitu souborů
a jejich brigádnickou činnost. (Představa, že dobrý amatérský herec, zpěvák či tanečník má být současně i úderníkem na svém pracovišti, přetrvala u některých funkcionářů až do osmdesátých let.) (Jírový)
 
  Bibliografie:
JÍROVÝ, Zdeněk: Od osvícenství přes osvětu po informační společnost. In: JEDNA z cest české kultury k současnosti. Praha, NIPOS 2005, s. 80.
 
 

Související Soubory

 
 

Související Osobnosti

 
 

Související Přehlídky

 
 

Související Ročníky přehlídek

 
 

Související Bibliografie

 
  Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':