Databáze českého amatérského divadla
Texty: Hluboká nad Vltavou, opona, 2011 TV2, průvodní slovo Jiří Valenta, vstup Jitka Machová
Hluboká nad Vltavou, opona, 2011 TV2, cyklus Toulky za uměním / Malované opony českých divadel, 2. díl, Malované opony zámeckých divadel,
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10369954439-malovane-opony-ceskych-divadel/21154215560/
Jiří VALENTA:
Jestliže Josef Adam Schwarzenberg vybudoval reprezentativní divadlo v Českém Krumlově v roce 1766, potom divadlo v jeho dalším zámku v Hluboké budoval o 12 let později. Ale pochopitelně nebylo to divadlo takové jako krumlovské, to znamená samostatná budova. Na Hluboké zámecké divadlo začílo v takzvaných muzikantských pokojích a vždycky bylo určeno spíš pro produkce rodiny Schwarzenberků i s dětmi nebo nejbližší pozvané šlechtice. Teprve v polovině 19.století, když došlo k přestavbě zámku, tak malíř, který opatřoval zámek skvělými malbami, navrhl a pomaloval také nové divadélko v roce 1857. Byl to Hans Friedrich Stock. Divadélko pomaloval množstvím květinek a na opopně zobrazil krajinu hlubocké obory a celou oponu zarámoval další namalovanou oponou.
Jitka MACHOVÁ, provozní zámku:
Na oponě je namalována lovecká chata ve staré oboře, kam poslední privátní majitel zámku doktor Adolf Schwarzenberg často jezdil. A jak si můžete všimnout, tak v půdním okénku té chaty je dírka, kudy se herci dívali do publika a sledovali návštěvníky při divadelních představeních. Postupně na počátku 20.století přišla móda filmu a Schwarzenberkové si zde zřídili de facto kinosál. Za oponou, kterou vidíte, bylo nataženo plátno a promítaly se filmy s těmi prvorepublikovými herci, ale také filmy, které Schwarzenberkové sami natáčeli. Poté se vlastně z toho jeviště staly dětské pokoje, takže ta mechanika, kulisy a všechno zaniklo a zůstala vlastně jenom ta opona s tím plátnem.
JV:
Končíme naši procházku po zámeckých divadlech a jejich oponách. Mnohé a mnohé alegorie v Českém Krumlově, opona velkého ducha, opona s alegorickými stavbami v Litomyšli, lépe řečeno dvě takové opony a nyní krajina na oponě. Něco nového. Všechna tato témata přecházela potom do tvorby opon v měšťanských divadlech v období národního obrození.
Související Geografické celky
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.