Databáze českého amatérského divadla

Alba: Slovanstvo bratrské, Mucha, Alfons, výběr kreseb návrhů dekorací (1926) uveřejněných v publikaci Galerie hl. města Prahy.

Název: Slovanstvo bratrské, Mucha, Alfons, výběr kreseb návrhů dekorací (1926) uveřejněných v publikaci Galerie hl. města Prahy.
Popis: Slovanstvo bratrské, 1926, Výstava návrhů A. Muchy, 2006
Galerie hlavního města Prahy - Alfons Mucha: Slovanstvo bratrské

Se představuje v kresbách, které nebyly nikdy předtím zveřejněny. Originální vizi autora v jeho konkrétních návrzích k noční slavnosti na Vltavě (ze 3. července 1926) u příležitosti VIII. Všesokolského sletu. Mucha zde spojil tradici živých obrazů s hlavními tématy svého životního díla – Slovanské epopeje.

Večerní představení na řece (pro 2000 lidí na 41 lodích), efektně i barevně nasvícené a s hudebním doprovodem, bylo myšleno jako "dramatický cyklus rozměrných fresek historicko-symbolických, jež rozvíjejí myšlenku slovanského bratrství celými dějinami, polomytickou dobou počínajíc až do dnešních dnů". Velkolepá podívaná začínala večer v devět hodin a odehrávala se v prostoru od Železničního mostu k severnímu cípu ostrova Střeleckého. Autory liberta byli Alfons Mucha a Karel Hlava, výpravu provedl J. M.Gottlieb z Národního divadla (dle Muchových a Šalounových návrhů). Původní představa byla, že hra se bude opakovat čtyři hlavní večery a v dalších letech jako všenárodní pražská slavnost, "která by byla při hromadných zájezdech venkovanů do Prahy důstojnou náhradou přežitých a povrchních slavností svatojánských", se neuskutečnila. Velká bouře a s ní velká voda vzaly již při prvním večeru většinu dekorací a proto byla další produkce zakázána. Svědectvím projektu zůstaly tak Muchovy perokresby s akvarelem či kvašem, zachycující alegorické vory a koráby fantaskních tvarů s planoucími ohni na temném pozadí.

Expozici doplňuje publikace s reprodukcemi všech kreseb, dobovými fotografiemi a odbornou studií k tématu.
(Dům U Zlatého Prstenu od 26. 10. 2005 do 26. 2. 2006)

Související Osobnosti

Související Obrázky

MUCHA, Alfons: Plakát ke slavnostní hře Slovanstvo bratrské, 1925 - 1926
Slovanstvo bratrské,  Alfons Mucha,  návrhy, Katalog výstavy, 2005.
Slovanstvo bratrské,  Alfons Mucha,  návrhy, Katalog výstavy, 2005.
Slovanstvo bratrské,  Alfons Mucha, návrhy ke slavnosti, tit. str.  s. 37
Slovanstvo bratrské,  Alfons Mucha, tiráž publikace, 2005.
Slovanstvo bratrské, tit.str. hry F. S. Procházky, 1926 (2005)
Sokol, VIII. všesokolský slet, Slovanstvo bratrské, slavnostní hra na Vltavě, hlavní scéna, 1926


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Sokol, VIII. všesokolský slet, Slovanstvo bratrské, slavnostní hra na Vltavě, hlavní scéna, 1926