Databáze českého amatérského divadla

Bibliografie: Czech and Slovak Theatre in the USA.

Autor: BORKOVEC, Věra:
Název: Czech and Slovak Theatre in the USA.
(České a slovenské divadlo v USA). 2005, rkp. anglicky, 17 s. Viz Místa/Země/USA/Texty

Čeští přistěhovalci do USA zvláště do států Nebraska, lowa, Jižní Dakota, Minnesota, Missouri a lllinois a do měst jako Chicago a New York. Tato česká společenství okamžitě začala pěstovat ochotnické divadlo. Nejen pro zábavu, ale především jako prostředek jak udržovat český jazyk a českou kulturu.
Nejaktivněji podporoval české divadlo Sokol, jehož první jednota byla ustavena 1865 v St. Louis, Missouri (tři roky po založení Sokola ve vlasti). Také české katolické farnosti organizovaly divadelní soubory.
Autorka shrnuje základní informace o českém divadle v USA, které získala v dílčích publikovaných materiálech, neuvádí žádné informace opřené o dokumentaci činnosti.
Prolíná informace o vytvářených inscenacích s inscenacemi dováženými z Česka, v závěru uvádí inscenace českých her v překladech. Vzhledem k slábnoucím znalostem češtiny v komunitě, pokládá v současné době (2005)za správné pečovat o uvádění českých her v překladech
Dílčí informace o amatérských divadelních aktivitách ze států Nebrasca, Iowa, Chicago, Texas, New York, Washington D.C. jsou v Databázi uvedeny pod hesly jednotlivých míst.
JV
Možnost výpůjčky:
DbČAD: Místa/Země/USA/Texty
Obor:
obecně
Záběr:
zahraničí
Náplň:
obecně

Související Geografické celky

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':