Databáze českého amatérského divadla

Obrázky: Miletín, Muzeum 1/12, Turnov, Zakazovací listina, 1780.

TURNOV:Zakazovací listina 1780. (SOkA Semily, fond MA Turnov, fascikl 1780 kopie kART

Ctihodným a opatrným (moudrým), obzvláště milým starostovi a radě města Turnova

Ctihodní a moudří! Obzvláště milí!
V souvislosti s žalobou podanou zde tamním měšťanem Václavem Šetřilem mladším jste se vyjádřili: že (prý) je od pradávna zvykem každoročně o velikonočním týdnu provozovat truchlohru a výlohy, které přitom vzejdou, (prý) nese obec. Poněvadž ale podle vydaných generálií je známo, že takové zbytečné producírování škodí nejen veřejnosti, dále způsobují také obci zbytečné výdaje, pročež byly opakovaně zakázány. Proto vydávám příkaz, aby budoucně podle vysokých nařízení - jinak by byl starosta potrestán zde vězením - byly tamnímu měšťanstvu zakázány. A poněvadž ostatně častěji bylo nařízeno pod nejtěžší odpovědností představených, aby na obec nebyly bez předchozího našeho vědomí a souhlasu přenášeny na obec žádné repartice, ať se jmenují jak chtěji; tak se vám za trestuhodné počínání, že výdaje, vzniklé při intabulaci turnovských privilegií, byly bez vědomí královského krajského úřadu rozděleny na obec, nařizuje, abyste se z tohoto počínání během tří dnů zodpověděli.
Současně se nařizuje úřadujícímu starostovi, který takové opatření připustil, aby se 25. t. m. osobně dostavil k výslechu v této věci na král. krajský úřad.
Dáno na c. k. krajském úřadě boleslavském v Mladé Boleslavi dne 22. března 1780.
Jeho Císařsko Královského Apoštolského Veličenstva ustanovený krajský hejtman Boleslavského kraje
Ehrenburg
Rok: 1780
Zdroj: Státní okresní archiv Semily,
fond MA Turnov, fascikl 1780, kopie kART
Publikováno: MČAD2, s. 575
Poznámka:
DbČAD 01678
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':