Databáze českého amatérského divadla

Obrázky: Hořičky, Pamětní kniha div. ochotníků, o oponě, malíř Antonín Gebrle z Chvalkovic, 1870

1870 v hostinci Václava Bartuška U zlaté hvězdy vybudováno přenosné jeviště, malíř Ant. Gebrle v Chválkovicích vymaloval dekorace s oponou a o prázdninách 1870 počalo se s přípravami k představení.
"Byla to pro nás, první ochotníky radosť, když se nám , ke zkoušce se dostavivším , poprvé na oponě Hořičky představily. Věrný dopodrobna obraz ovšem nebyl, mnohá lípa musela padnouti, leckterý hřeben střechy tu se snížiti, onde vzpřímiti, ovšem jen pod štětcem malířovým, aby seč možná každý "příbytek" byl viditelným a žádný ze sousedů rozkošné vísky naší svého majetku nemovitého nepohřešoval na obraze. Však se pan Gebrle za tím účelem dosti po mezích vyprocházel.
Z Pamětní knihy divadelních ochoníků na Hořičkách.
Rok: 2011
Zdroj: Obecní úřad Hořičky, inf. Josef Kačer
Foto Jiří Valenta 2011
Poznámka:
DbČAD CD 54939

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':