Databáze českého amatérského divadla

Obrázky: Dolní Čermná, orlovna, portál jeviště s oponou

Portál jeviště orlovny v Dolní Čermné. Obrázek asi z 30. let 20. století.

Úvaha (JV 150308) před získáním dokumentačního materiálu:
V novostavbě orlovny se začalo hrát divadlo v roce 1929. Záznamy v Databázi dokládají, že obec má dlouhou tradici divadelních aktivit. Usuzuji, že opona nebyla zřizována pro jeviště v novostavbě orlovny. Je zřejmě koncipována pro menší (bývalé) jeviště. Černé závěsy po stranách to dokládají. Malíř nové opony by bezpochyby využil celou plochu portálu. Podstatně větší prostor vyplňuje postranními portálovými kulisami a harlekýnem, malbu přizpůsobuje původní oponě.
Centrální obraz: Matka Vlast na trůně (ozdobeném znakem s českým lvem) drží vavřínový věnec, jako by se chystala vyznamenat postavu (asi muže), stojícího na lyrou ozdobeném podiu. Obraz je rámován několika překrývajícími se mohutnými draperiemi. Téma opony (zdá se mi), nezobrazuje náboženské motivy.
Na portálu jeviště je vlys s křížem, Paralelou k němu je kříž unikátně umístěný na vrcholu nápovědní budky.
Úvahu nad starou fotografií ovšem může objasnit teprve dokumentační materiál a podrobné prozkoumání opony samotné - pokud se dochovala.
Rok: 193x
Zdroj: 150305 Marta Marešová, starostka Orla v Dolní Čermné

Související Organizace

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':