Databáze českého amatérského divadla

Opony: Mžany, jeviště sálu místního hostince, opona Praotec Čech na Řípu, autor Miloš Středa, s. a. (20. léta 20. stol.), v soukromém vlastnictví

Autor: Miloš Středa, 2013 restaurovala Dana Barvová
Vročení: 192x
Motiv: Praotec Čech na Řípu, vidina Hradčan, sokol s ratolestí
Pro publikaci Malované opony divadel českých zemí napsal doc. PhDr. Tomáš Vlček:
Opona patrně vznikla ve 20. letech 20. století. Práce je jednou z nejambicióznějších divadelních realizací Miloše Středy, malíře narozeného roku 1892, který pracoval v malírně Vinohradského divadla a stal se ředitelem loutkového divadla v Hořicích v Podkrkonoší. Jedná se o práci školeného malíře, který vycházel z obdivu k dílu malířů generace Národního divadla (zejména Františka Ženíška). Středa v oponě uplatnil své dovednosti v oblasti dekorativní malby pro oslavu českého Sokola jako moderního společenského hnutí symbolizovaného letícím sokolem s ratolestí v zobáku v nebi nad panoramatem budoucího města.

Miloš Středa toto téma uplatnil také na dalších oponách: pro Úhlejov (1924), pro Bělou u Pecky.(1922).
Motiv z dosud nezjištěného obrazu užil i Pepa Máca (1928) na oponě pro Doubravu, o. České Budějovice.

2007 soukromý majetek, objekt, ve kterém byla opona původně instalována, byl prodán. Nový majitel nabízel významnou místní památku antikvariátu k prodeji, protože potřeboval hotovost na opravu střechy. Požádán o zachování opony ve Mžanech např. jako výzdobu sálu.

2013 nový majitel nechal oponu restaurovat a hodlá ji umístit v objektu místního pivovaru, vznikajícího na místě bývalého hostince
Bibliografie:
Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 78, 79
Uložení dokumentace:
Databáze českého amatérského divadla CD 09168, 09169
Výstavy:
Putovní výstava Malované opony, realizované Muzeem českého amatérského divadla v Miletíně 2007-2008. Scénář Jiří Valenta, grafik Martin Taller.
Historické užití:
jeviště v sále hostince
Současné užití:
2007 majitel nabízel k prodeji,
2013 nový majitel nechal oponu restaurovat a hodlá ji vystavit ve svém objektu, místním pivovaru

Pivovar Lindr Mžany dnes vzniká na místě bývalé hospody a divadla U Rybů, později hospody U Smrku. Plánovaný komplex počítá s obnovením divadla, restaurováním historické opony, výstavbou pivovaru, restaurace, kvalitní kuchyně, pivních lázní, ubytovacích kapacit včetně sportovního vyžití. Vzniká tak ojedinělé místo, ve kterém se v sobě prolne nejen naše touha uvařit poctivé pivo, ale též poskytnout Vám kvalitní služby a v co největší míře pohodu při osobním, společenském a kulturním vyžití. (Ex: http://www.lindr-pivovar.cz/)
Majitel/umístění:
soukromý majetek
Fyzický stav:
existuje, v soukromém vlastnictví
restaurována
Tematická skupina:
Česká historie

Související Obrázky

Malované opony, putovní výstava MČAD, 2008 - 2010,  02 panel.
Mžany, opona, Praotec Čech na Řípu, Miloš Středa, s. a., soukromý majetek


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Mžany, opona, Praotec Čech na Řípu, Miloš Středa, s. a., soukromý majetek