Databáze českého amatérského divadla

Opony: New York (USA), Česká národní budova, řasená opona s českým, moravským a americkým znakem, původní autor neznámý, 1896, přemalba Michal Novotný – Micl 2007

Autor: původní autor nezjištěn, kopii pořídil Michal Novotný – Micl
Rozměr: 760 x 580 cm
Historie malované opony ve velkém sále České národní budovy v New Yorku

Česká národní budova (Bohemian National Hall) je více než sto let starý objekt nacházející se v centrální části Manhattanu. Postaven byl českými krajany v r. 1896 a od své výstavby byl centrem československého krajanského života v New Yorku. Jde o jednu z posledních dochovaných původních českých staveb v New Yorku a významný symbol působení Čechů v USA. Bohužel na počátku nového tisíciletí se budova nacházela ve značně zdevastovaném stavu a vzhledem k jejímu technickému stavu ji nebylo možné několik desítek let veřejně využívat, a tak se v ní pouze scházeli členové krajanského spolku “Bohemian Benevolent and Literary Association“ (BBLA), který je zastřešující organizací českých newyorských spolků. Po vzájemné dohodě získala budovu do majetku Česká republika s cílem obnovit její provoz. V roce 2003 byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce a v roce 2008 byla budova slavnostně otevřena. Součástí budovy je kino, restaurace, galerie, krajanské patro a víceúčelový společenský sál, jehož součástí je rovněž slavnostní divadelní opona.

Původní malovaná opona rozměrů cca 7,6 x 5,8 m byla namalována před více než 100 lety na plátno, které obsahovalo azbestová vlákna. Mnoho desetiletí pak sloužila ve velkém sále České národní budovy. Z ekologických důvodů ji však bylo nezbytné odborně zlikvidovat v roce 2003, před zahájením celkové rekonstrukce budovy, která v té době byla již ve velmi zchátralém stavu., Před touto likvidací byla opona vyfotografována, aby bylo případně možné vytvořit její kopii.

Následně investor rekonstrukce, Ministerstvo zahraničních věcí, rozhodl o obnovení slavnostní opony tak, aby ji bylo možné použít v obnoveném původním slavnostním sálu objektu. Generální dodavatel rekonstrukce, společnost PSJ, a.s., ve spolupráci se společností AVC Praha, s.r.o., která měla zkušenosti s instalací podobného typu opony v divadle Semafor, doporučil provést novou oponu technologií tisku na nehořlavé plátno, které bude rolováno na válec průměru 550 mm nad pódiem.

V roce 2007 byl angažován malíř a sochař Michal Novotný – Micl (nar. 1969), který na základě fotografií původní opony vytvořil olejomalbu na plátno velikosti 250 x 200 cm. Výtvarný koncept původní opony byl zachován s tím rozdílem, že namísto v minulosti dodatečně vloženého výrazného nápisu “ASBESTOS“ na žlutém pozadí, byla namalována silueta Hradčan.
Obraz byl digitálně vyfotografován a velkoplošně natištěn v České republice na nehořlavé plátno. Tato technologie musela být schválena newyorskými hasiči (Fire Department of New York), aby byla splněna podmínka nehořlavosti opony. Za tímto účelem musel být vzorek takto potištěného plátna protokolárně otestován v laboratoři v New Jersey, USA.

V průběhu roku 2008 byla celá jevištní technologie, včetně slavnostní opony, nainstalována a dne 28.října 2008, tedy k 90.výročí vzniku samostatného Československa, byla Česká národní budova slavnostně otevřena.

web: http://bohemiannationalhall.com/

Pavel Semerák, listopad 2016

---

Českou národní budovu (Bohemian National Hall) v New Yorku postavil český krajanský spolek v roce 1896. Jeho součástí byl i divadelní a společenský sál, vybavený od počátku dekoračním fundusem a malovanou oponou.
Na konci 20. století byl celý dům už ve špatném stavu. Protože majitelé nebyli schopni zajistit náročnou rekonstrukci, dům převzala do své správy Česká republika. Mezi lety 2003 a 2008 proběhla celková rekonstrukce domu a od jeho otevření zde funguje např. České kulturní centrum.
Součástí obnovy bylo i vytvoření repliky malované opony. Ta původní byla totiž namalována na protipožární materiál obsahující azbestová vlákna a musela být ještě před rekonstrukcí zlikvidována. Nová opona vznikla podle fotografií té původní. Autor repliky, Michal Novotný-Micl, namaloval olejomalbu na plátno velikosti cca 220 x 170 cm a ta byla následně v požadované velikosti přenesena na nové nehořlavé plátno o rozměrech 760 x 580 cm. Opona byla nainstalována před otevřením rekonstruovaného domu v roce 2008.
Opona opakuje rozšířený typ iluzivní dvouvrstvé draperiové opony, používaný nejen v Evropě nejpozději od první čtvrtiny 19. století. Nová opona se od té původní v několika detailech liší. Ze středního žlutého pole zmizel pravděpodobně druhotný nápis „ASBESTOS“ a na jeho místě se objevila silueta Hradčan. Oproti originálu doznal změny také pruh zeleného dekoru nad spodním lemem.

(Mgr. Jiří Bláha, prosinec 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)
Historické užití:
Bohemian Benevolent and Literary Assocation
Současné užití:
České centrum v New Yorku (USA)
Majitel/umístění:
Ministerstvo zahraničních věcí ČR
Fyzický stav:
existuje, funkční
restaurována
fyzický stav dobrý
Tematická skupina:
draperie

Související Geografické celky

Související Pojmy

Související Obrázky

USA, New York, Česká národní budova po rekonstrukci, 2008
USA, New York, Česká národní budova, detail portálu po rekonstrukci, 2008
USA, New York, Česká národní budova, detail portálu po rekonstrukci, 2008
USA, New York, Česká národní budova, detail portálu, 2003
USA, New York, Česká národní budova, malba nové opony, 2007
USA, New York, Česká národní budova, malba nové opony, 2007
USA, New York, Česká národní budova, původní opona používána do 2003
USA, New York, Česká národní budova, původní opona používána do 2003
USA, New York, opona, Česká národní budova, 2007


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
USA, New York, opona, Česká národní budova, 2007
USA, New York, Česká národní budova, malba nové opony, 2007
USA, New York, Česká národní budova, malba nové opony, 2007
USA, New York, Česká národní budova, původní opona používána do 2003
USA, New York, Česká národní budova, původní opona používána do 2003
USA, New York, Česká národní budova, detail portálu, 2003