Databáze českého amatérského divadla

Opony: Pardubice, divadlo, Múzy, Václav Špale dle opony Frant. Urbana, 2002

Autor: Václav Špale dle opony Frant. Urbana
Vročení: 2002
Motiv: Múzy
Akademický malíř Václav Špale při tvorbě opony pro pardubické divadlo vycházel z odlišné koncepce. Východiskem jeho práce byla původní a do současnosti nedochovaná opona Františka Urbana z roku 1908. Nevytvořil však její věrnou kopii, což z dochované dokumentace ani nebylo možné. Vzniklo tak hodnotné dílo, které přiznává skutečnost, že bylo vytvořeno v současné době a přitom nepopírá svoji předlohu a vizuální kontex,v němž působilo.
Z textu k výstavě opon Múzám, městu, národu 2003 - Milan Kreuzzieger


Sbírka
O Vánocích 2001 vyhlásil ředitel VČD Petr Dohnal spolu s primátorem Pardubic Jiřím Střítezským sbírku na oponu novou. Divadlo šlo v roce 2002 do rekonstrukce interiéru a tak by nová opona vhodně doplnila renovované prostoru historické budovy městského divadla.
Vzniknou měla replika staré opony, kterou realizoval akademickým malířem Václavem Špale.
Svým příspěvkem se mohl stát každý občan vlastníkem symbolické části opony. Zakoupením pohlednice za 40 Kč se stal vlastníkem symbolických 10 cm2 opony. Peněžním darem v libovolné výši se mohl každý mohl stát vlastníkem symbolického 1 cm2 opony za každé 2 koruny. Při darované částce nad 999 korun každý obdržel certifikát o symbolickém vlastnictví části opony. Drobní dárci mohli na obnovu opony přispět také do kasičky ve foyer divadla.
Certifikáty byly předávány v den premiéry v ředitelském salónku VČD, při darované částce nad 4999 korun pak na jevišti VČD.
Poměrně rychle se do února vybralo čtvrt miliónu korun. "První série pohlednic byla již vyprodána a prodává se druhá. Jsme opravdu příjemně překvapeni velkým ohlasem na sbírku. Je vidět, že pardubičtí diváci mají své divadlo rádi, za což jim patří náš srdečný dík," svěřil se ředitel divadla Petr Dohnal.
VČD bude zorganizovalo i několik benefiční představení a koncertů na konto opona. Na Jarním bále se při dražbě maličkostí z divadelního zákulisí a částí staré opony divadla získalo 24 000,- Kč. Benefiční představení hudební komedie Noc na Karlštejněpřineslo na konto úctyhodných 112 500,- Kč.
červen 2002

Nová opona představena veřejnosti
Na Štědrý den roku 2002, přesně po roce od začátku sbírky na obnovu opony, měli první návštěvníci divadla možnost vidět novou malovanou oponu. 11. ledna se pak konalo její slavnostní odhalení pro zvané hosty a dárce většího finančního obnosu na konto opona, za účasti primátora města Ing. Jiřího Stříteského, autora opony akademického malíře Václava Špaleho i architekta rekonstrukce divadla Ing. Miroslava Řepy.

Ve stejný den, kdy byla nová opona představen veřejnosti, byla definitivně ukončena i roční sbírka na novou oponu pardubického divadla. Po spočítání finančních darů, výnosů z benefičních představení a prodeje pamětních pohlednic i drobných darů do kasičky se celková částka vyšplhala na úctyhodný 1 042 728,10 Kč!
Nová opona pardubického stánku Thálie je oponou slavnostní, bude se tedy používat jen při slavnostních příležitostech jako jsou např. premiéry, derniéry, benefice, Světový den divadla atd. Přesto ji všichni abonenti a drobní dárci v průběhu roku uvidí, a to při představeních, při kterých to bude technicky možné.
RaS ms leden 2003
Copyright © 2002-7, Východočeské divadlo Pardubice
Bibliografie:
Databáze českého amatérského divadla, CD 22628

ŠPALE, Václav: Rekonstrukce původní malované opony Městského divadla v Pardubicích, SPEKTRA č.1/2005
Uložení dokumentace:
Východočeské divadlo Pardubice
Výstavy:
Město a divadlo, výstava, Praha, Foibos 2005
Historické užití:
Městské divadlo, dnes Východočeské divadlo Pardubice
Současné užití:
Východočeské divadlo Pardubice
Majitel/umístění:
Východočeské divadlo Pardubice
Fyzický stav:
existuje, funkční
Tematická skupina:
Múzy a místo
Informátoři:
Východočeské divadlo Pardubice, Radek Smetana

Související Osobnosti

Související Obrázky

Pardubice, divadlo, hlediště s oponou
Pardubice, divadlo, Múzy, Václav Špale dle opony Frant. Urbana, 2002
Pardubice, divadlo, pohlednice
Pardubice, divadlo, Projekt A. Balšánka.
Pardubice, divadlo, Projekt A. Balšánka.
Pardubice, nová opona s portálem


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Pardubice, divadlo, Múzy, Václav Špale dle opony Frant. Urbana, 2002
Pardubice, divadlo, hlediště s oponou