Databáze českého amatérského divadla

Opony: Poniklá, opona, Libuše věštící, Střížek z Jilemnice, 1870, zničena

Autor: Střížek z Jilemnice
Vročení: 1870
Motiv: Libuše věštící
JV 121116
Pověst o Libuši viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Libuše_(kněžna)
Ludvík Liška, učitel v Poniklé, z přednášky proslovené při oslavě padesátiletého trvání divadla v Poniklé, 1914. Ex J. Janda: Ochotnictvo na Jilemnicku, Poniklá nad Jizerou
"Kolem roku 1870 měla již společnost naše jeviště řádné. Nová s velikým obrazem „Libuše věštící“, zmustrována panem Štřížkem z Jilemnice, též brzy zašla. Byla velmi těžká, vždyť asi 35 kg fermeže vypila. Dosloužila v pensi, nejdříve jako podlaha garderoby, později jako španělská stěna u Řehořků. V loni povalovala se zde na sále – letos – nevím kde dodělává. Když jsem ji v loni spatřil, maně vzpomněl jsem si na „Kasemovy opánky“. "

Ze vzpomínek Ireny Nechanické a jejích předků (Poniklá, obecní časopis, 1953):
"Divadel se (v Poniklé) hrálo moc a moc, některý rok i 10 divadelních představení. Opona byla na zadní straně celá popsaná."
Historické užití:
DS Ochotník
Současné užití:
2009 neexistuje
Majitel/umístění:
neexistuje
Fyzický stav:
neexistuje, jen informace
Tematická skupina:
Česká historie
Informátoři:
Tomáš Hájek, Poniklá

Související Osobnosti

Související Bibliografie

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':