Databáze českého amatérského divadla

Opony: Rokytovec, opona, Setkání vesničanů s Múzami, Karel Boháček, 1920, gymnázium Mladá Boleslav

Autor: Karel Boháček
Vročení: 1920
Motiv: Setkání vesničanů s Múzami
výpis z kroniky obce se zmínkou o oponě: (rok zápisu neuveden).
Při (sokolské) jednotě ustaven byl divadelní ochotnický kroužek a zřízeno ve zdejším sále na tehdejší dobu pěkné jeviště, které maloval rodák z nedalekých Zamach, akademický malíř Karel Boháček. Kroužek si vedl velmi čile a uspořádal četná divadelní představení tak zdařile, že se obec stala vbrzku dostaveníčkem všech milovníků divadla z celého širokého okolí. Hry Vojnarka, Maryša, Psohlavci, Lucerna, Charleova teta, Poslední muž, Perly panny Serafínky a mnoho,mnoho jiných zanechaly v srdcích diváků mnoho příjemných vzpomínek a dosáhly svého účelu, povznesly kulturní úroveň malé vesničky.
Poznámka:
Autorem opony byl akademický malíř Karel Boháček původem z nedalekých Zamach. Opona byla namalována pro ochotnický spolek, který působil od roku 1918 při sokolském sdružení v Rokytovci.
Karel Boháček (nar. 1886 Zamachy 14, zemř. 1928)
akademický malíř, vrstevník V. Rabase, O. Koníčka, V. Rady a Vojt. Sedláčka, se kterými se v r. 1913 sdružil v Kruhu výtvarných umělců. Jako člen Umělecké Besedy (od 1910) obesílal její výstavy převážně kresbami, ale těžištěm jeho tvorby byla tvorba malířská, v níž se do značné míry inspiroval krásou přírody a životem lidí v okolí svého rodiště.
Hned na začátku své kariery na sebe upozornil impresivně realistickými krajinami a po r. 1910 začal uplatňovat v krajinomalbě tzv. besední tradicionalismus. Jeho obrazy z posledních předválečných let však jsou méně známé. Významným aspektem Boháčkovy poválečné tvorby bylo symbolické ztvárňování organického soužití člověka s přírodou.
Ve svém vrcholném období se Boháček přiklonil k neoklasicistnímu stylu v zátiších, ale opět zejména v krajinářství, kdy v řadě rozměrných komponovaných obrazů ztvárnil přírodní témata z okolí Zamach, dosahujících až surreálného účinku.
Mezi známé Boháčkovy obrazy patří Česání ovoce, Krajina u Všelis a Bouře (vpravo nahoře).
Soustavná výstava Boháčkovy tvorby se uskutečnila v říjno 2000 ve Výstavní síni Husova ul. na Starém Městě v Praze.

Ex Jiří Kohoutek: Karel Boháček - Obrazy od postimpresionismu k neoklasicismu, vyd. České muzeum výtvarných umění, Praha, 2000.
Bibliografie:
Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 6, 274
Uložení dokumentace:
2009 foto Ivo Mičkal pro publikaci Malované opony českých divadel DbČAD CD18436
Historické užití:
jeviště Sokola v Rokytovci
Současné užití:
zápůjčka obce Galerii Mladá Boleslav
Majitel/umístění:
2009 aula gymnázia Josefa Pekaře v Mladé Boleslavi
Fyzický stav:
existuje, vystavena
restaurována
fyzický stav dobrý
Tematická skupina:
Život na vsi

Související Obrázky

Rokytovec, opona, Setkání vesničanů s Múzami, Karel Boháček, 1920, gymnázium Mladá Boleslav
Rokytovec, popiska k oponě Boháček


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Rokytovec, opona, Setkání vesničanů s Múzami, Karel Boháček, 1920, gymnázium Mladá Boleslav