Databáze českého amatérského divadla

Opony: Velké Meziříčí, jeviště ochotníků, opona J. K. Tyl a Múzy, v pozadí město, Jan Krejčí a Josef Škoda, po 1866, nezachovala se

Autor: Jan Krejčí a Jos.Škoda
Vročení: po 1866
Motiv: busta J. K. Tyla uprostřed skupiny alegorických postav - činohry - frašky - v pozadí město Velké Meziříčí.
Po 1866
Na úvěr vzalo se plátno, městská rada poskytla většinu dříví a ochotníci malovali sami opony. Jeviště pak vystavěli Frant. Škoda a Kar. Jaroš tak důmyslně, že se lehce dalo sestavit a rozebrat, aniž bylo třeba do zdí jediný hřebík zaraziti. Na přední oponě vymalován "znak městský" a "moravská orlice", pak odznaky dramatiky a hudby (práce to p. Jos. škody ml.).
Z kroniky

1866 Hlavní opona, již malovali J. Krejčí, akademický malíř aj. Škoda ml.,, představuje v pozadí V. Meziříčí, v popředí poprsí J. K. Tyla a skupení alegorických postav dramatického umění – ostatní dekorace (jichž 12 proměn), maloval nám Josef Škoda, a bratr téhož Frant. Škoda ostatní přístroje. Tak můžeme nazvat divadlo to skutečně ochotnické, an téměř veškeré dekorační práce od ochotníků vyvedeny jsou a Meziříčí je snad první město na Moravě, jež má své stálé české divadlo.
(Letopisy ochotnických divadel v Čechách a na Moravě)

Druhá opona, po 1868
Hlavní opona, již malovali olejovými barvami Jan Krejčí, akademický malíř, tragicky skončivší, a Jos. Škoda, profesor kreslení, představuje poprsí J. K. Tyla uprostřed skupiny alegorických postav - činohry - frašky - v pozadí pak město Velké Meziříčí. - (Na oponu tuto spotřebováno bylo 30 loktů plátna, 36 1/2 lb barev a 5 7/8 lb fermeže).
Z kroniky
Bibliografie:
Letopisy ochotnických divadel v Čechách a na Moravě, kap. ex Divadelní almanach 1869. Pořádal Josef Mikuláš Boleslavský. - Praha: Mikuláš & Knapp, 1869. Autor statě podepsán (-a), s. 92.
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/11253679
Historické užití:
jeviště ochotníků
Současné užití:
nezachovala se
Majitel/umístění:
nezachovala se
Fyzický stav:
neexistuje, jen informace
Tematická skupina:
Múzy a místo
Osobnosti
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':