Databáze českého amatérského divadla

Opony: Božejovice, Přemysl Oráč, podle lunety Františka Ženíška v Panteonu Národního muzea v Praze, 1927, Autor: ateliér Palášek, Kyjov, funkční v Kulturním domě

Autor: ateliér Palášek, Kyjov.
Vročení: 1927
Motiv: Povolání Přemysla Oráče k vládě
Pověst o Přemyslu Oráči viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Přemysl_Oráč
Opona instalována v sále KD Božejovice, je věrnou kopiií obrazu Fr. Ženíška „Povolání Přemysla Oráče k vládě“. Originál obrazu je namalován na voskovém plátně na stěně jedné ze 4 lunet v Panteonu Národního muzea v Praze / 2. poschodí /.
Oponu namaloval ateliér Palášek, Kyjov. Opona byla namalována v roce 1927. Nainstalována byla v roce 1928, kdy bylo zhotoveno nové jeviště a nad oponou bylo vepsáno Ve svornosti síla. Za oponou se hrálo do roku 1966 poté došlo k přerušení čínnosti. K opětovnému zahájení činnosti došlo v roce 1995 a za oponou se hraje dodnes.
Dle Jiřího Popelky
Bibliografie:
Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 82 (Pouze obrázek.)
Uložení dokumentace:
DbČAD č. CD 29304
Současné užití:
funkční v sále Kulturního domu Božejovice, portál s nápisem Ve svornosti síla
Majitel/umístění:
jeviště
Fyzický stav:
existuje, funkční
Tematická skupina:
Česká historie
Informátoři:
Jiří Popelka, Božejovice

Související Pojmy

Související Obrázky

Božejovice, opona s proscéniem a portálem Ve svornosti síla
Božejovice, Přemysl Oráč, podle lunety Františka Ženíška v Panteonu Národního muzea v Praze, 1927, Autor: ateliér Palášek, Kyjov.
Ženíšek,  František, Libušino poselství, luneta v Národním muzeu


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Božejovice, Přemysl Oráč, podle lunety Františka Ženíška v Panteonu Národního muzea v Praze, 1927, Autor: ateliér Palášek, Kyjov.