Databáze českého amatérského divadla

Opony: Nové Město nad Metují, jeviště ochotníků, opona Faun a múza, autor Emil Zeman z Hronova, s. a. (asi 20. léta 20. stol.), depozitář městského muzea

Autor: Emil Zeman
Rozměr: 670 x 275 cm
Vročení: asi 20. léta 20. stol.
Motiv: Faun a múza.
Opona o rozměrech 670 x 275 cm s Faunem a Múzou, uložená v Městském muzeu, je dílem Emila Zemana (1883-1951), malíře dekorací a pokojů, též řezbáře loutek. Zpodobňuje arkadickou krajinu, doplněnou o alpský motiv v pravé části. Faun a Múza však netvoří pouhou figurální stafáž idylické krajiny. Faun věnčí bustu či hermovku neznámého muže, jejž Múza (či spíše nymfa) uctívá hrou na šalmaj. Objevuje se tu tedy motiv oslavy héroa, který má kořeny v raném klasicismu a sporadicky se objevil na několika českých oponách – např. ve Strašíně, v Krásné Hoře nad Vltavou – kde oslavovaným je herec a divadelník (Kolár, Tyl). Vzhledem k satyrské povaze výjevu na této oponě (věnčícím je Faun, dívka hraje na šalmaj) je i zde oslavovanou postavou nepochybně herec. Toto zrovnoprávnění herců s literáty a básníky jako hrdiny ducha se odehrálo ponejprv v prostředí výmarského klasicismu. Z tohoto okruhu může pocházet i dosud nezjištěná, patrně grafická předloha, neboť bylo konstatováno, že Zemanova opona má obdobu v oponě loutkáře Šimka. Výjev rámuje asymetricky vedená drapérie.
Prostředí loutkářů bylo nositeli starších tradic 19. století než oficiálního pozdního eklektismu a historizujících stylů. Mohl v něm tedy odkaz na výmarský klasicismus vskutku přežít. Podobnou tradici nesli i malíři pokojů, na jejichž repertoár zase odkazuje alpský motiv, přísně vzato k arkadické krajině nepřináležející. Celková idyličnost výjevu vyzařuje nostalgickou vzpomínku na počátky osvíceného století. Malba je signována, nikoli však datována. Vznikla však patrně ve dvacátých letech jako další známé autorovy práce, neboť Zeman se počátkem třicátých let pro nedostatek zakázek odstěhoval z Hronova.

(Mgr. Jakub Synecký, červenec 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)
Historické užití:
Opona DS v místě.
Současné užití:
Městské muzeum Nové Město nad Metují, depozitář
Majitel/umístění:
Městské muzeum Nové Město nad Metují
Fyzický stav:
existuje, uložena v depozitáři
fyzický stav nutné restaurování
Tematická skupina:
Múzy obecně
Informátoři:
Městské muzeum Nové Město nad Metují, Monika Mrázková

Související Pojmy

Související Obrázky

Nové Město nad Metují, muzeum, detail opony, Faun a Múza, a. Emil Zeman z Hronova
Nové Město nad Metují, muzeum, detail opony, Faun a Múza, a. Emil Zeman z Hronova
Nové Město nad Metují, muzeum, detail opony, Faun a Múza, a. Emil Zeman z Hronova
Nové Město nad Metují, muzeum, Faun a Múza, a. Emil Zeman z Hronova
Nové Město nad Metují, muzeum, Faun a Múza, a. Emil Zeman z Hronova, s.a.
Nové Město nad Metují, muzeum, Faun a Múza, a.. Emil Zeman z Hronova, autograf na rubu opony


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Nové Město nad Metují, muzeum, Faun a Múza, a. Emil Zeman z Hronova
Nové Město nad Metují, muzeum, Faun a Múza, a.. Emil Zeman z Hronova, autograf na rubu opony