Databáze českého amatérského divadla

Opony: Luhačovice, loutková scéna v sokolovně, opona s kompozicí pohádkových postav, autor František Zápeca, 1930, neexistuje, doložena fotografií z kroniky

Autor: František Zápeca
Vročení: 1930
Motiv: pohádkový
Opona Loutkového divadla Sokola v Luhačovicích vznikla v roce 1930, kdy soubor získal stálou scénu v nové sokolovně. Jejím autorem byl akademický malíř František Zápeca. Pro soubor, který hrál výhradně pro děti, se pokusil zobrazit na oponě jakousi kvintesenci pohádkových příběhu a jejich typických postav: na pozadí krajiny s pohádkovým hradem se v dolní části opony zmítá tříhlavý drak, po levé straně je namalována stará čarodějnice a vpravo loupežník. Nad nimi cválá na bílém koni neohrožený rytíř, unášející do bezpečí zachráněnou princeznu jako symbol vítězství dobra a lásky nad intrikami zlých sil.
Opona se nedochovala, zůstal pouze její černobílý snímek v časopise Sokol dětem (19xx). Pravděpodobně sloužila divadlu do roku 1941, kdy byla činnost Sokola za protektorátu násilně zastavena.

(doc. Mgr. Alice Dubská, CSc., květen 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)
Historické užití:
LD Sokol
Současné užití:
neexistuje
Informátoři:
Doc. Mgr. Alice Dubská

Související Pojmy

Související Obrázky

Luhačovice, Loutková scéna, opona v sokolovně, kompozice pohádkových postav František Zápeca, 1930
Luhačovice, Loutkové divadlo, opona, kompozice pohádkových postav


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Luhačovice, Loutková scéna, opona v sokolovně, kompozice pohádkových postav František Zápeca, 1930
Luhačovice, Loutkové divadlo, opona, kompozice pohádkových postav