Databáze českého amatérského divadla

Opony: Hořelice, opona, kostel a škola, a. Václav Hošťálek 1919, neexistuje,

Autor: Václav Hošťálek
Vročení: 1919
Motiv: hořelická náves s kostelem a školou
Václav Hošťálek, jeden ze zakladatelů spoku Pokrok, byl povoláním malíř pokojů a písma a měl hodně blízko k malování. Začal malovat kulisy k divadelním hrám a na oponu namaloval hořelickou náves (kostel Stětí sv. Jana Křtitele a obecnou školu). Dosud žijící tehdejší ochotníci si na tuto oponu pamatují a dodávají, že měli uprostřed udělanou dírku, aby viděli do hlediště, kolik přišlo lidí.
To jsou poslední zprávy, které o oponě existují. Fotografie se bohužel žádné nedochovaly. Pan Václav Hošťálek, autor opony, se narodil 1. září 1898. Po těžké nemoci v roce 1969 zemřel.
Rozhodl jsem se uveřejnit tento článek v časopise Život v Rudné, protože stále mezi námi žijí starší občané, kteří by si mohli něco z historie divadelního spolku pamatovat a podělit se s námi o svoje vzpomínky. Dost možná, že někdo o malované oponě něco ví. Já jsem se pokoušel získat povolení od současného majitele restaurace Na Staré v Hořelici k prohlídce půdních prostor, ale zatím bezvýsledně. Pokud někdo nějaké informace o této věci máte, sdělte je, prosím, písemně nebo ústně kronikáři.

Karel Jonáš, kronikář (dle zápisů v kronice obce)

120719 NIPOS inspiroval pátrání po oponě. Kronikář Karel Jonáš napsal výzvu pro místní zpravodaj, zaslal informace o autorovi hledané opony Václavu Hošťálkovi, viz Texty
120727 Tajemník OÚ oznámil, že materiály o ochotnickém divadle předal SOkA v Dobřichovicích.
Pátrání po oponě nepřineslo žádný výsledek.(JV)
Historické užití:
DS Pokrok pro Hořelici a okolí.
Současné užití:
nezvěstná
Majitel/umístění:
neznámý
Fyzický stav:
neexistuje, jen informace
Tematická skupina:
Obrazy vesnic
Informátoři:
Karel Jonáš, kronikář (dle zápisů v kronice obce)

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':