Databáze českého amatérského divadla

Opony: Hradec Králové, Klicperovo divadlo, opona draperie s medailonem V. K. Klicpery, autor akad. malíř Nejedlý, před 1985, neexistuje, doložena dobovou fotografií

Autor: akad. malíř Nejedlý
Vročení: před 1985
Motiv: Draperie
V pásu nad oponou medailon s portrétem V. K. Klicpery.
Opona s malovanými draperiemi, Přední pravděpodobně červená, zadní bílá.

---

Podařilo se mi objevit odkaz na text Jana Porta, Divadlo v Hradci Králové, které byl na pokračování otiskován v Kraji Královéhradeckém v roce 1927. V č. 40 (25.5.1927) na s. 6 se zabývá dekoracemi a také oponami. Potvrzuje, že fotografii, kterou má muzeum, zhotovil hradecký fotograf Russ (asi Julius). Oponu měl namalovat akademický malíř Nejedlý (křestní není uvedeno).

Volně cituji text:
Pohled na oponu od ak. malíře Nejedlého pro Klicperovo divadlo je známý z Russova snímku. Jde tu o shluk draperií, se střední „dekorací“, bílou vložkou. V záhybech jsou masky. Na harlekýnu před oponou je ve středu Klicperův medailon.
Roku 1895 získalo divadlo oponu hlavní. Zakoupilo ji za 65 zl. z koncertní síně (dnešní Uranie) na výstavě architektů a inženýrů v Praze. Zobrazuje Příchod Čecha na Říp /Aleš?/. Patrně se při úpravě 1910 dostala pak do divadla v Náchodě.
Při úpravách divadla r. 1910 byla Nejedlého i Alšova opona nahrazena na dvě strany se rozhrnující portiérou. Nad ní zase harlekýn – secesně rozčtverečkovaný s portrétem Klicperovým.

PhDr. Jaroslava Pospíšilová, Muzeum východních Čech v Hradci Králové
Uložení dokumentace:
Foto: Muzeum východních Čech v Hradci Králové
Historické užití:
Klicperovo divadlo
Současné užití:
neexistuje
Majitel/umístění:
neexistuje
Fyzický stav:
neexistuje, dokumentována
Tematická skupina:
draperie

Související Organizace

Související Pojmy

Související Obrázky

Hradec Králové, Klicperovo divalo, opona, 192x
Hradec Králové, Klicperovo divalo, portál jeviště s oponou, 192x


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Hradec Králové, Klicperovo divalo, opona, 192x
Hradec Králové, Klicperovo divalo, portál jeviště s oponou, 192x