Databáze českého amatérského divadla

Opony: Poděbrady, Jiříkovo divadlo, opona s vedutou zámku a města, po stranách postavy Jiřího z Poděbrad a manželky Kunhuty, autor Gustav Kubeš, 1886, zničena, doložena dobovou fotografií

Autor: Gustav Kubeš
Vročení: 1886
Motiv: Poděbradský zámek, po stranách postavy Jiří z Poděbrad a jeho manželka Kunhuta
1886 nová opona předváděla panovnický pár krále Jiřího z Poděbrad s manželkou Kunhutou na pozadí obrazu zdejšího zámku s řekou Labem. Autorem celé výzdoby byl pražský malíř Gustav Kubeš (otec herečky Hany Kvapilové).
Pavel Panoch http://www.theatre-architecture.eu/cs/internetove-museum.html?page=9&theatreId=446

1937 opona byla zničena při požáru Jiříkova divadla.

---

Roku 1886 vymaloval pražský dekoratér a divadelník Gustav Kubeš interiér poděbradského Jiříkova divadla a při té příležitosti vytvořil i první oponu. Podle fotografie, opona se nedochovala, nahoře portál vykrývala nařasená drapérie, po obou stranách na konzolách busty. Vlastní malovaná opona má po stranách a nahoře ornamentální rámování, ve kterém uprostřed nahoře vyniká městský znak, nahoře vpravo ještě rodový erb pánů z Kunštátu a Poděbrad. Na straně vlevo jedna z žen Jiřího z Poděbrad Kunhuta, Johana?, vpravo sám král Jiří. Střed zabírá veduta města Poděbrad. Levou polovinu zabírá zámek, pravou městská zástavba s dominantou gotického kostela Povýšení svatého Kříže. Dole hladina Labe zrcadlí část výjevu.

(Akad. malíř Václav Zoubek, srpen 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)
Historické užití:
Jiříkovo divadlo
Současné užití:
neexistuje
Majitel/umístění:
neexistuje, foto v Polabském muzeu
Fyzický stav:
neexistuje, dokumentována
Tematická skupina:
Osobnosti
Obrazy měst

Související Osobnosti

Související Organizace

Související Obrázky

Poděbrady, Jiříkovo divadlo, proscénium s oponou Gustava Kubeše před úpravou 1924


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Poděbrady, Jiříkovo divadlo, proscénium s oponou Gustava Kubeše před úpravou 1924