Databáze českého amatérského divadla

Opony: Bystrá nad Jizerou, jeviště místního odboru Národní jednoty severočeské, opona Libuše věštící, autor František Vácha dle obrazu Josefa Mathausera, 1897, divadelní sál města Semily

Autor: František Vácha dle obrazu Josefa Mathausera
Rozměr: 600 x 265 cm
Vročení: 1897
Motiv: Libušina věštba
1897 Místní odbor Národní jednoty severočeské.dostal od pražského ústředí jeviště. Dekorace věnoval akad. malíř Fr. Vácha z Prahy. (2014 informace o malíři nemáme)

Opona je variací na obraz malíře Josefa Mathausera. Reprodukce obrazu doplněna výraznou postavou sedícího starce-písmáka s knihou a lyrou.

---

Obraz Josefa Mathausera Libuše věští slávu Prahy si získal velkou oblibu a až do 20. let se jeho varianty objevovaly na oponách mnoha venkovských divadel. Místní odbor Národní jednoty severočeské v Bystré nad Jizerou dostal v roce 1897 jeviště od pražského ústředí, s dekoracemi od vinohradského malíře Františka Váchy. O tom nevíme o mnoho víc než to, že zřejmě o něco později maloval oponu s pohledem na Hradčany do Vlčkova u Litomyšle.
Na oponě pro Bystré o rozměrech 600 x 265 cm obohatil Vácha Mathauserovu kompozici, jindy přebíranou dost mechanicky, snad jen s občasnou redukcí některých postav, další figurou. Sedící stařec-písmák s knihou a lyrou v popředí by snad mohl být Kosmas, zapisující pověst o Libuši; není zřejmé, jestli jej malíř převzal z jiného obrazu, nebo je jeho vlastní invencí. Výjev lemuje obligátní do stran rozhrnutá draperie, zpracovaná stejně jako celý výjev spíše řemeslně a bez většího zájmu v ostré barevnosti, odpovídající divadelním dekoracím doznívajícího 19. století.

(Mgr. Jiří Bláha, červenec 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)
STROTZER, Milan (ed.) Malované opony divadel českých zemí II. Praha, NIPOS 2017. Komentář Jiří Bláha, s. 32-33.
Bibliografie:
Kolektiv autorů (editor Milan Strotzer): Malované opony divadel českých zemí II. Praha, NIPOS 2017, s. 32-33. Komentář Jiří Bláha.
Historické užití:
jeviště místního odboru Národní jednoty severočeské
Současné užití:
Vystavena v Divadelním sále města Semily
Majitel/umístění:
Obec Bystrá nad Jizerou
Fyzický stav:
existuje, vystavena
Tematická skupina:
Česká historie

Související Osobnosti

Související Pojmy

Související Obrázky

Bystrá nad Jizerou, detail opony, Libuše věštící
Bystrá nad Jizerou, detail opony, Libuše věštící
Bystrá nad Jizerou, detail opony, Libuše věštící
Bystrá nad Jizerou, detail zavěšení opony, Libuše věštící
Bystrá nad Jizerou, opona, Libuše věštící, František Vácha dle  Josefa Mathausera, 1897


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Bystrá nad Jizerou, opona, Libuše věštící, František Vácha dle  Josefa Mathausera, 1897
Bystrá nad Jizerou, detail opony, Libuše věštící