Databáze českého amatérského divadla

Opony: Lipnice nad Sázavou, jeviště DrO Sokola v hostinci U Nováků (později U Kotků; bývalé kino), opona s vedutou obce, autor Wolf, 1871, neexistuje, doložena fotografií v depozitáři Státního hradu Lipnice

Autor: lesní adjunkt Wolf
Rozměr: 390 x 240 cm
Vročení: 1871
Motiv: veduta obce před požárem
Foto ze začátku 20. století, kdy v Hostinci U Nováků později U Kotků (bývalé kino) cvičili kromě divadelníků Sokolové a kdy zřejmě přibyl nápis „Kupředu zpátky ni krok!“ Opona namalována po požáru asi podle dodnes zachované fotografie zachycující Lipnici před požárem tedy před rokem 1869.

---
Na starší ze dvou dohledaných lipnických opon o rozměrech 390 x 240 cm byl zachycen pohled na městečko s hradem od jihu tak, jak vypadal před velkým požárem v lednu 1869. Požár vypukl v roce 1871, kdy údajně opona vznikla, jistě ještě v živé paměti a zachycení stavu města a hradu před požárem tedy mohlo, ale nutně nemuselo být připomínkou dřívější situace; svou roli mohla hrát dostupnost vhodné předlohy pro oponu. Byla jistě namalována podle fotografie, která se zachovala dodnes. Oponu maloval podle tradice místní lesnický adjunkt Wolf, o jehož další malířské činnosti není nic dalšího známo. Heslo na oponě Kupředu, zpátky ni krok!, později zprofanované komunisty, bylo v sokolském prostředí používáno mezi jinými už od založení spolku. Proč byla na přelomu 19. a 20. století namalována nová opona s téměř stejným pohledem na Lipnici po požáru není zatím jasné.
(Jiří Bláha, září 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)

STROTZER, Milan (ed.) Malované opony divadel českých zemí II. Praha, NIPOS 2017. Komentář Jiří Bláha, s. 119.
Historické užití:
opona Sokola
Současné užití:
depozitář Státního hradu Lipnice, Lipnice nad Sázavou
Majitel/umístění:
NPÚ Státní hrad Lipnice, Lipnice nad Sázavou
Fyzický stav:
neexistuje, dokumentována
Tematická skupina:
Obrazy měst

Související Pojmy

Související Obrázky

Lipnice nad Sázavou, Sokol, opona, Veduta obce před požárem 1869, 1871
Lipnice nad Sázavou, Sokol, pohled na obec před požárem roku 1869


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Lipnice nad Sázavou, Sokol, opona, Veduta obce před požárem 1869, 1871
Lipnice nad Sázavou, Sokol, pohled na obec před požárem roku 1869