Databáze českého amatérského divadla

Opony: Hostěrádky, nezjištěné jeviště ochotníků, opona drapérie s lyrou, autor fa Fert Brno, mezi 1884-1920, depozitář OÚ v KD

Autor: Fa Fert Brno
Rozměr: 470 x 270 cm
Vročení: mezi 1884-1920
Složitě komponovanou, prostorově hlubokou iluzivní malbu draperií a širokých stuh na oponě hostěrádských ochotníků navrhl František Fert z Brna Husovic.
Datování je obtížné, ale lze předpokládat, že ji namalovali po založení Fertovy firmy 1884 a asi před rokem 1920, kdy si hostěrádští objednali oponu u Pepy Mácy ze sousedního Újezda u Brna.
Malba patří do skupiny podobných řešení, kdy opona zobrazuje sama sebe. V tomto případě je portál o rozměru 270 x 470 cm lemovaný shora a po stranách těžkou sametovou fialovou draperií, dole lemovanou zlatými bordurami se střapci. V prostoru před draperií nahoře uprostřed jsou na hrazdě a na šňůrách vedených do stran zavěšeny široké transparentní stuhy dekorované na okrajích zlatými střapci. Uprostřed do tří čtvrtin výšky je namalovaná bílá transparentní opona, iluzivně v hloubce za sametovou portiérou. Je namalovaná tak, že vypadá jako osvětlená zepředu z hlediště i zezadu z prostoru scény. Zlatá lyra s vloženou vavřínovou ratolestí je jakoby zavěšená do prostoru uprostřed výjevu.
Fertova malírna měla důkladně vypracované předlohy pro nejrůznější produkci divadelních výprav a snadno splňovala nejvyšší nároky svých zákazníků.

(Akad. malíř Václav Zoubek, srpen 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)
STROTZER, Milan (ed.): Malované opony divadel českých zemí II. Praha, NIPOS 2017. Komentář Václav Zoubek, s. 76.
Historické užití:
Opona divadelního souboru
Současné užití:
Depozitář OÚ v KD
Majitel/umístění:
Obec Hostěrádky-Rešov
Fyzický stav:
existuje, uložena v depozitáři
Tematická skupina:
draperie

Související Pojmy

Související Obrázky

Hostěrádky-Rešov, detail opony
Hostěrádky-Rešov, detail opony
Hostěrádky-Rešov, detail opony
Hostěrádky-Rešov, detail opony
Hostěrádky-Rešov, opona


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Hostěrádky-Rešov, opona
Hostěrádky-Rešov, detail opony