Databáze českého amatérského divadla

Opony: Vrchlabí, rodinné loutkové divadlo Josefa Koníčka, opona Perníková chaloupka, autor Josef Koníček, 40. léta 20. stol., MLK Chrudim

Autor: Josef Koníček (1912-1979)
Rozměr: 113 x 63 cm
Vročení: 194x
Motiv: pohádkový motiv
Opona s výjevem z pohádky O perníkové chaloupce (Jeníček a Mařenka u chaloupky).

---

Je obdivuhodné kolik tatínků, dědečků, strýců či jen přátel malých dětí se v první polovině minulého století, ve zlaté době rozkvětu rodinného loutkového divadla, rozhodlo věnovat svůj čas, své síly i prostředky loutkovému divadélku. Školních a spolkových loutkových divadel bylo koncem 20. let 20. století téměř tři tisíce, ale těch domácích, které unikly statistice, kde se hrálo v sobotu či v neděli na stole v pokoji uprostřed rodiny, bylo mnohem, mnohem více. Některá byla koupená, vystřižena a podlepena z vytištěných archů známých výtvarníků, jiná, a nebylo jich málo, vznikla právě z ochoty těch tatínků, dědečků, strýčků, ale také někdy i maminek, tetiček či babiček, kteří chtěli pobavit své děti, rozvinout jejich fantazii a mít potěšení z jejich rozzářených oči. Do této kategorie patří také dochovaná opona patřící k rodinnému loutkovému divadlu pana Josefa Koníčka (1912 – 1979) z Vrchlabí na okr. Trutnov, který si vyrobil celé divadélko i s loutkami, dekoracemi a oponou. Vzniklo asi v 40. letech a podle rozměrů opony (113 x 63 cm) patřilo spíše k těm větším divadlům. Na oponu použil autor výjev z oblíbené pohádky o perníkové chaloupce: les, chaloupka, vystrašený Jeníček a Mařenka i shrbená bába-čarodějnice. Není to žádné vynikající dílo, spíše jen průměrná amatérská malba, ale malému publiku se jistě líbila, a co bylo nejdůležitější, děti si uvědomovaly, že vše bylo vytvořeno právě pro jejich radost a pro jejich potěšení, a to vytvářelo krásné vědomí sounáležitosti mezi těmi před oponou i za oponou. Opona pana Josefa Koníčka je dnes uložena ve sbírkách Muzea loutkářských kultur v Chrudimi.

(doc. Mgr. Alice Dubská, CSc., září 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)
Historické užití:
Rodinné loutkové divadlo Josefa Koníčka z Vrchlabí.
Současné užití:
Depozitář MLK Chrudim
Majitel/umístění:
Chrudim, Muzeum loutkářských kultur
Fyzický stav:
existuje, uložena v depozitáři
Tematická skupina:
Pohádky

Související Obrázky

Vrchlabí, Rodinné loutkové divadlo Josefa Koníčka, 194x
Vrchlabí, Rodinné loutkové divadlo Josefa Koníčka, 194x


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Vrchlabí, Rodinné loutkové divadlo Josefa Koníčka, 194x
Vrchlabí, Rodinné loutkové divadlo Josefa Koníčka, 194x