Databáze českého amatérského divadla

Opony: Dobrovice, sál radnice, návrh na oponu "Sál dobrovického zámku s malovaným dřevěným stropem", vrchní poštmistr Franěk, 1937, nezvěstný

Autor: vrchní poštmistr Franěk
Vročení: 1937
Motiv: historický výjev ze 17. století
"Již ve valné hromadě byla debata co by mělo být na nové oponě namalováno, zda kopie opony staré, tj. Dobrovice stará nebo Dobrovice nová. Pan vrchní pošt. Franěk ujímá se slova a praví mezi jiným, že divadlo vzniklo z vědění, z kultury a proto doporučuje návrh, by na oponě byl zobrazen výjev z naší domácí historie a předkládá svůj návrh v miniatuře namalovaný k nahlédnutí a k uvážení. Obraz představuje sál Dobrovického zámku s malovaným dřevěným stropem a jehož okny je vidět radnice a kostel s děkanstvím. V sále tomto odehrává se historický výjev ze 17. století jak Hynek z Valdštejna, majitel panství a hejtman Dobrovický odevzdává do rukou filozofů dekret založení latinské školy v Dobrovici. Návrh ten byl všemi s radostí kvitován."
Historické užití:
skica pro jednání o motivu nové opony
Současné užití:
nezvěstná

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':