Databáze českého amatérského divadla

Organizace: Ochotnická župa J. J. Kolára pro Prahu a okolí

Rok založení: 1897
1897 ustavena Ochotnická župa pro Prahu a okolí; ustavující valná hromada.
4. 4. 1897 první župní představení ve dvoraně U Prokopa Velikého čp. 220 na Žižkově (stálé zimní divadlo ČOJ Žižkovanu). Uvedena hra V úskalí (Ladecký), v podání ČOJ Kolár ze Smíchova, režie Vokoun, dále Rohovín čtverrohý (Klicpera) v podání ČOJ Tyl, režie Vamsoust, Telegram (Pfleger Moravský), v podání Žižkovanu, režie Růžoleský.
1897 Divadelní večer župy s účastí jednot v ní sdružených: Veleslavín, Tyl a Žižkovan. Představení konána v sále U Prokopa Velkého, stálém jevišti Žižkovanu. Veleslavín uvedl Přerušené dostaveníčko (Borotinský), režie Šulc. Tyl hrál Rohovína Čtverrohého (Klicpera), režie Vamsoust, Žižkovan Telegram (Pfleger-Moravský), režie Růžoleský. Večer vyprodán, úspěch i umělecký.
Předseda V. Šulc.
1897 Ochotnická župa organizátorem 1. sjezdu ochotnických jednot a dramatických odborů z Prahy a okolí (26. 9. 1897). Program: O poměrech a úkolech pražského ochotnictva, Provozovací práva, Volné návrhy. Přístup měli "nejen ochotníci, ale i přátelé ochotnického divadla." Sjezd projednal nejzávažnější otázky pražského ochotnictva, věmž každý spolek dosud fungoval jen "za sebe a pro sebe", a přispěl k jejich vědomí sounáležitosti.
Bibliografie:
Thalie 1897-8, č. 3, s. 21, č. 4, s. 29, č. 7, s. 54, č. 8, s. 63, č. 11-12, s. 94. č. 13, s. 99-102 (obsáhlý referát o průběhu a výsledcích 1. sjezdu pražského ochotictva)..
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':