Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: PODHŮRSKÝ, Zdeněk, arch., výtvarník, LD

Datum narození: 19.9.1920
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 31.3.1981
Místo úmrtí: Praha
Zdeněk Podhůrský

Narodil se v Praze v dělnické rodině. Tatínek Antonín byl obyčejný nádražák, ale právě on přivedl svého syna k lásce k loutkám. Po večerech totiž ve volném čase vyřezával a vyráběl pro zábavu malé loutky a panáčky.
Za okupace byla většina vysokých škol zavřena, syn Zdeněk tedy nastoupil studium na soukromé škole uměleckého směru u akademického malíře Antonína Švába. Pak nastoupil na Pražskou techniku, a to na profesuru kreslení.
Na studia si přivydělával doučováním českého jazyka, který miloval a skvěle ovládal. Již tehdy ho ale zajímaly hračka a loutky v pohybu. Nenastoupil tedy po studiích jako profesor, ale začal pracovat jako výtvarník a loutkář u profesora Skupy. Pro toto divadlo vytvořil legendární, dokonale rozhýbaný, marionetový Černošský orchestr. Zaujal kritiku a rázem se zařadil mezi nejtalentovanější výtvarníky.

V té době se osamostatnil a vybudoval vlastní loutkový atelier. Vytvořil cca 100 prototypů hraček pro čs. Hračkářský průmysl, věnoval se návrhům divadelních loutek a dekorací pro domácí divadélka, která byla sériově vyráběna a prodávána.
Vytvořil přes dvě desítky reklamních loutkových filmů, včetně scénářů. V Čsl. televizi spolupracoval na dětských vysíláních – loutková stínohra podle Andersonovy pohádky Císařovy nové šaty, výpravy pro inscenace pohádek, televizní loutková znělka k vysílání pro nejmenší Kolotoč, dále spolupracoval s Čsl.státním filmem – vytvořil loutky pro Karla Zemana a jeho Cestu do pravěku, spolupracoval na pohádce Hrátky s čertem, Zlaté kapradí, Rusalka a další.
Byl zakládajícím členem Ústředního loutkového divadla v Praze, pro světové výstavy vytvářel tehdejší fenomén – dioramata – plastické loutkové obrazy.

Roku 1967 se do povědomí celého národa dostal loutkami k osmidílnému seriálu Broučci podle předlohy J. Karafiáta. Pro renomované společnosti vytvořil desítky prestižních kalendářů, které reprezentovaly Českou loutku v zahraničí (Pragoexport, Motokov, Merkuria, Strojimport, Vítkovické železárny a další) Kalendář roku 1966 pro Pragoexport byl otištěn v Graphis Antal – Švýcarsko- jako nejlepší práce roku! Pro Vítkovické železárny navrhl a vytvořil maskota a značku - rytíře Vítka.
Pro španělskou Televizi vytvořil loutky k seriálu Myš Violeta a její svět fantazie, který se vysílal nepřetržitě 4 roky a získal ocenění Zlaté Palmy a Cenu Eurovize.
V Čs. televizi poté následovaly seriály:
Příběhy Čokoládového panáčka, Neználkovy příhody , Krokodýl Ham a Čmelák Aninka.
Na DAMU se stal profesorem loutkářské katedry a učil své patenty vodění loutek a jejich pohybové technologie. Jeho poslední, bohužel již nedokončenou prací, jsou loutky k animovanému seriálu Řecké báje a pověsti. Loutky vytvořil téměř všechny, ale seriál se kvůli prohranému boji s rakovinou plic již nezrealizoval.

Loutky arch. Zdeňka Podhůrského byly vystaveny na 28 výstavách v ČSR a na světových výstavách 15 v zahraničí, např.:
EXPO 58 v Bruselu - zlatá medaile za Císařovy nové šaty a dětskou hračku Výlet dětí parníkem
1959 Švýcarsko – Neuchatel - Český betlém - vítězná hračka
Řím, Moskva , Havana, Cairo, Amsterodam, Vídeň, Paříž, Spokan, Teherán, Toronto, Quebeck, Vancouver a další ...
Bibliografie:
Zdroj - autor: PODHŮRSKÝ, Zdeněk ml. Pro DČAD listopad 2015.

Související Obrázky

Freundl, Karel, LD, Varieté,  loutky Mánička a Drbálková
Ústí nad Labem, Severočeské tukové závody, Kašpárek a princezna propagují pastu na zuby, 1947
Zdeněk Podhůrský, loutky -pexeso, 16
Zdeněk Podhůrský, loutky 9
Zdeněk Podhůrský, loutky, 1
Zdeněk Podhůrský, loutky, 11
Zdeněk Podhůrský, loutky, 13
Zdeněk Podhůrský, loutky, 2
Zdeněk Podhůrský, loutky, 3
Zdeněk Podhůrský, loutky, 4
Zdeněk Podhůrský, loutky, 5
Zdeněk Podhůrský, loutky, 6
Zdeněk Podhůrský, loutky, 7
Zdeněk Podhůrský, loutky, 8
Zdeněk Podhůrský, loutky,10
Zdeněk Podhůrský, loutky,12


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Freundl, Karel, LD, Varieté,  loutky Mánička a Drbálková
Zdeněk Podhůrský, loutky, 1
Zdeněk Podhůrský, loutky 9
Zdeněk Podhůrský, loutky, 11