Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: NOVÁČEK, Jaroslav, LD, Litvínov

Datum narození: 29.6.1924
Místo narození: Bakov nad Jizerou
Datum úmrtí: 21.7.1981
Jaroslav NOVÁČEK
Absolvent drogistické školy,
od července 1947 až do odchodu do důchodu laborant a po vystudování chemické průmyslovky vedoucí chemické laboratoře v Chemických závodech v Záluží u Litvínova.

Loutkové divadlo začal hrát v souboru bakovského Sokola do jeho zákazu během války.
Za studií hrál v libereckých ochotnických souborech.

1949 založil LS ve svém chemickém závodě v Litvínově (pozdější Loutka) a zůstal mu věrný až do roku 1979 nejen jako vedoucí, ale i loutkoherec, velmi dobrý technolog a režisér - režíroval tu 57 inscenací a dalších 5 spolurežíroval.
Krom toho od roku 1962 organizoval Litvínovský festival loutek.

Snažil se hrát divadlo pro děti.
Vybíral pohádky klasické i současné, vesměs z hotových divadelních textů, někdy poplatných době.
Na LCH byl podle vlastního vyprávění už r. 1950 a až do r. 1979 nechyběl na žádné. S inscenacemi tu byl v 50. a hlavně 60. a 70. letech celkem 7x, z toho 5x jako režisér.

Jaroslav Nováček byl jedním z protagonistů zakladatelské epochy poválečného amatérského LD, jejichž cílem bylo vyrovnat se repertoárovým divadlům profesionálním a v místě svého působení je nahradit.
(Richter)
Bibliografie:
RICHTER, Luděk: 50 loutkářských Chrudimí. Vývoj českého loutkového divadla v zrcadle festivalu. Praha, DDD a IPOS-ARTAMA 2001, s. 124.

Související Obrázky

Litvínov, Loutka, NOVÁČEK, Jaroslav, portrét


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':