Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: MACHÁČEK, Simeon Karel, dramatik, Praha, Jičín

Datum narození: 10.12.1799
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 2.10.1846
Místo úmrtí: Praha
středoškolský učitel, básník, dramatik, spisovatel, překladatel Goetha, Schillera ad.

Absolvoval Akademické gymnázium na Starém Městě, po studiích se živil jako soukromý učitel a věnoval se rozsáhlé literární a kulturní činnosti, zejména spolupráci s domácím ochotnickým divadlem rodiny Teisingrovy.

Ředitel soukromého divadla a pořadatel hudebních a literárních akademií v knížecím zámku v Jičíně.
1828 nastoupil v Jičíně na místo profesora.
1929 se oženil s operní pěvkyní M. Šulcovou, která mu pak pomáhala v organizování vlasteneckého divadelního, literárního a hudebního života v Jičíně a okolí.
Až do své smrti v roce 1846 se obětavě angažoval pro ochotnické divadlo, ale v Jičíně zůstal až na drobné výjimky zcela nepochopen. Macháček byl tichý, málomluvný a skromný člověk. Neměl rád hlučnou společnost, a proto se zřídka objevoval na společných schůzkách v bytech buditelů.

Dělal režiséra, dramaturga, maloval a vyráběl kulisy, připravoval kostýmy, zhotovoval modely jevišť, dekorací, upravoval hry pro soubor, který se ani pravidelně nescházel, a ve čtyřicátých letech zůstal Macháček sám; zemřel uprostřed svých návrhů scén, obklopen modely dekorací a kulis, jež vyráběl do poslední chvíle svého života.

Svým překladem i organizátorským úsilím se zasloužil o první provozování české opery (Weiglova Rodina švejcarská, 1823).

Autor ochotnickými soubory často uváděných her Ženichové (1826), Půjčka za oplátku (1846).
Bibliografie:
LEXIKON české literatury. 3/I M-O. Praha, Academia 2000, s. 43.

OSOBNOSTI spjaté s gymnáziem v Jičíně. Sest. Eva a Karol Bílkovi, Vladimír Carda. Jičín, Lepařovo gymnázium 1999. 48 s. kART.

RÝDL, Karel: K roli jičínského gymnázia jako národně kulturní instituce. In: Z Českého ráje a Podkrkonoší 5, SOkA Semily 2000, s. 189, 191.

SLOVNÍK českých spisovatelů, autor hesla Mojmír Otruba, Praha, Čs. spisovatel 1964, s. 301-302.

Související Obrázky

Kutná Hora, Poznamenání divadelních her v prospěch nemocnic atp, rkp, str 1843, vyúčtování Ženichové


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':