Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: CIKHART, Antonín, Havlíčkův Brod, režisér

Datum narození: 1886
Místo narození: Chýnov u Tábora
Datum úmrtí: 1970
Místo úmrtí: Havlíčkův Brod
Ochotnickému divadlu se věnoval od dětství. Při studiích v Praze byl na čas členem divadelní družiny Rudolfa Budila. Hereckým vzorem mu byl člen ND jan Vávra, v režii jej upoutaly metody K. S. Stanislavského.

1920 přišel do Němckého Brodu jako vyzrálý ochotník a režisér. Zvýšenými nároky na kázeň a uměleckou úroveň všech představení si postupně získával herce i vedení spolku.
Zejména ve 20. letech se jako šéfrežisér prosadil promyšleným repertoárem domácí i světové tvorby. Pod jeho vedením vyrostla ředa schopných režisérů i herců.
Zasloužil se o modernizaci bývalé divadelní budovy na Smetanově náměstí.

V SDO působil celkem 28 let, za tu dobu zrežíroval 56 divadelních her (např. Jiráskovu Lucernu, Wolfovy Loutky, Medkova Plukovníka Švece, Scheinpflugové Okénko, Langerovu Jízdní hlídku, Kvapilova Oblaka, Cowardovu Anglickou sobotu) a odehrál 121 nejrozličnějších rolí, v nichž prokázal všestrannost hereckého talentu. Mimořádnou péči vždy věnoval divadelnímu kostýmu a líčení. Potíral rutinérství.
1932-1948 předseda SDO, v témže roce se s ochotnickou prací rozloučil.

1949 udělen Zlatý odznak Ústřední matice divadelního ochotnictva českého.
Po zbytek života sledoval činnost ochotníků a 1962 (ve svých 76 letech) ještě nastudoval s ochotníky Městské osvětové besedy hru A. Parise Ostrov Afrodity.
Bibliografie:
HONZOVÁ , Lída a kol: Brodské ochotnické divadlo 1836-2002. Obrazy z historie. Hvlíčkův Brod, Sdružení Adivadlo, 2002, s. 39.

Související Obrázky

Havlíčkův Brod, SDO, Cikhart Antonín, režisér cca 60 inscenací, civilní foto, 1931
Havlíčkův Brod, SDO, Docela nepočestná, 1931


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Havlíčkův Brod, SDO, Cikhart Antonín, režisér cca 60 inscenací, civilní foto, 1931
Havlíčkův Brod, SDO, Docela nepočestná, 1931