Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: DAŇKOVÁ, Jarmila, Luže

Datum narození: 29.9.1921
Místo narození: Luže
Datum úmrtí: 5.9.2005
Místo úmrtí: Luže
Jarmila Daňková celý svůj život zasvětila Thalii v divadelním souboru JDO „Jaroslav“. Herečka a režisérka, lásku k divadlu zdědila od obou svých rodičů, nadšených ochotníků, divadlo bylo v rodině prvořadým. Od nejútlejšího věku byla svědkem rozhovorů o divadle, domácího učení rolí, příprav kostýmů a sváteční pohody po premiérách.

1927 začala jako šestiletá hrát divadlo jako Hanálka v Jiráskových Psohlavcích.
Celkem sehrála stovku rolí. Od rolí a roliček děvčátek, služek, švadlen, komorních, studentek, šlechtičen až po role „velké“. První byla v 19 letech: Rozárka v Tylově Paličově dceři. Pod vedením zkušených režisérů přecházela Jarma Daňková k dramatickým různorodým postavám jako Klásková v Lucerně, Matka v Bílé nemoci, Runa v Radúzu a Mahuleně, Plajznerka v Dalskabátech.., Ludmila v Drahomíře, Marta-Isabel v Stromy umírají vstoje a další a další krásné role.
K nezapomenutelným patří její Matka ve stejnojmenném dramatu Karla Čapka, uvedeného v roce 1968. Uvedené příklady dokumentují bohatý interpretační rejstřík této naší vyzrálé herečky.
V povědomí divácké obce dominuje její Fanda v Šotolově Možná je na střeše kůň, kterou soubor uváděl v roce 1983 a účastnil se XIV. Národní divadelní přehlídky ve Vysokém nad Jizerou, kde jí byla udělená Národní cena za nejlepší herecký výkon.

J. Daňková se vedle herectví věnovala i režii a realizovala 15 inscenací, v některých si i zahrála.

2002 bylo celoživotní dílo Jarmy Daňkové oceněno Zlatým odznakem Josefa Kajetána Tyla.

Poslední rolí Jarmy Daňkové byla Ďuňaša v Gogolově Ženitbě. Ač role malá, paní Jarma jí dala takovou velikost, že často na jevištích sklízela potlesk na otevřené scéně.
Bibliografie:
ZLESÁK: Divadlo léčí. Hromada 2004, léto.

Hromada 1998, č. 17, s. 21; Hromada 2005, podzim.

Související Pojmy

Související Obrázky

Panel Jarmily Daňkové - nositelky Zlatého Tyla, JH 2003


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Panel Jarmily Daňkové - nositelky Zlatého Tyla, JH 2003