Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: BARTOŇOVÁ, Božena

Datum narození: 1897
Božena Bartoňová, členka souboru Tyl Brandýs na Labem-Stará Boleslav (v roce 1977 slavil 113 let činnosti),
začala hrát divadlo už jako dítě.
1912 poprvé vystoupila v souboru dospělých - ve hře Vikové-Kunětické Cop.

1935 velký vzestup souborové činnosti, uvedeno 9 premiér. B. Bartoňová hrála i v těch nejúspěšnějších - E. Bozděch: Světa pán v županu, Fr. Tetauer: Milostná mámení.

Po druhé světové válce /patrně 1951?/ se soubor stal složkou Závodního klubu ROH Brandýských strojíren a sléváren. Božena Bartoňová pokračovala ve své práci a zapojila do ní snachu a později i tři vnučky.
Její role je těžko vyčíslit, snad největší úspěch měla
1960 ve hře Jeřábi táhnou (název ve své době slavného sovětského filmu, jehož scénář vznikl na základě Rozovovy hry Věčně živí),
1976 v Gazdině robě Gabriely Preissové.
Její neoblíbenější role byly ve hrách Lad. Stroupežnického Paní mincmistrová, R. Pohorské - dle B. Němcové - Babička a Jak je důležité míti Filipa Oscara Wilda.
B. Bartoňová patřila umělecky i lidsky k vůdčím členům souboru.
Bibliografie:
OSMDESÁTKA Boženy Bartoňové. Amatérská scéna 1977, č. 6, s. 18.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':