Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: ČECH, Vladimír

Datum narození: 6.7.1951
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 22.3.2013
Místo úmrtí: Praha
Český herec, moderátor, politik (syn moderátorky Hedy Čechové a herce Vladimíra Čecha.
Po gymnáziu vystudoval herectví na DAMU, působil v Divadle Petra Bezruče v Ostravě a Slezském divadle v Opavě, ve Státním divadle v Ostravě, v Těšínském divadle v Českém Těšíně, v Divadle Oldřicha Stibora v Olomouci a ve Východočeském divadle v Pardubicích.
V listopadu 1989 spoluzakládal pardubické Občanské fórum, e v letech 1990-1992 byl poslancem České národní rady, hostoval v pražském Činoherním klubu a v divadle Rokoko, působil i v Činoherním studiu Ústí nad Labem a Středočeském divadle Kladno, v roce 2006 se stal hercem Městských divadel pražských. Zaujal jako Vavřena ve Filozofské historii, Edmund v Králi Learovi, Merkucio v Romeovi a Julii, Hamlet, Antonio ve hře Antonius a Kleopatra, Jiří ve hře Kdo se bojí Virginie Woolfové?, Jago v Othellovi a v mnoha dalších.
V Městských divadlech pražských vytvořil role Karenina v Anně Karenině, hraběte Glostera v Králi Learovi, José Arcadia Buendii ve Sto roků samoty. Do povědomí široké veřejnosti se dostal především jako moderátor soutěže Chcete být milionářem?, pravidelně se objevoval v rádiu Blaník, v povídání S Čechem po Čechách a od května 2010 uváděl na ČRo Pardubice pořad Pardubická ohlédnutí.
V roce 2008 pro Českou televizi natočil dokumentární seriál Na vrcholky hor s Vladimírem Čechem, s ČT spolupracoval také jako moderátor pořadu pro seniory Barvy života, působil též v dabingu. V letech 2001, 2002, 2003 byl zvolen nejoblíbenějším moderátorem soutěží v televizní anketě TýTý. Ve východočeském kraji spolupracoval i s řadou amatérských divadelních souborů.
Bibliografie:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vladimír_Čech
Jiřík, Jan; Mohylová, Věra, Syrovátka, Tomáš; Šotkovská, Jitka; Vodička, Libor. Před oponou, za oponou. Osobnosti Východočeského divadla Pardubice 1909-2009. VČD Pardubice 2009, s. 115
AS 1984/4, s. 21; 5, s. 9-zpráva

Související Organizace

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':