Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: DOLEŽAL, Jiří, Újezd u Brna

Datum narození: 1923
Jiří Doležal, herec, režisér Tylova divadla a hybatel kulturního života v Újezdě u Brna,
každoroční návštěvník NP ve Vysokém nad Jizerou.

Od 50. let se pravidelně věnoval ochotnické aktivitě. Nejprve hrával v klasických operetách O. Nedbala, M. Hervého, F. Lehára nebo K. Piskáčka, v nichž s chutí vytvářel postavy Popiela Celestina či Danila.

K výrazným činoherním rolím patřily postavy jako Mlanář v Lucerně, otrok Ezop ve Figueiredově hře liška a hrozny, Hejtman v Gogolově Revizorovi, nebo penzionovaný Major v dramatizaci Vančurova Rozmarného léta.

Brzy se začal poučeně věnovat i režii domácích i cizích dramat. Postupně inscenoval např. Zeyerova Radúze a Mahulenu, Thomasovu frašku Charleyova teta, Maryšu bratří Mrštíků, nebo Casonova poetická dramata Sedm výkřiků na moři a Stromy umírají vstoje.

V 80. letech se újezdské Tylovo divadlo zásluhou Doležala dostávalo na různé soutěže a přehlídky. S dobrým oceněním se vícekrát účastnilo KP vesnických souborů v Němčicích nad Hanou.
1986 uvedl své patrně nejzdařilejší nastudování - hru Jiřího Hubače Stará dobrá kapela, která postoupila i na NP ve Vysokém.
Bibliografie:
AS 1993/10, s. 20; 1998/4, s. 17;

vz: Život věnovaný jevišti. (Osmdesátník Jiří Doležal.) Amatérská scéna 2003, č. 6, s. 45

Související Obrázky

Jiří Doležal, 2001
Újezd u Brna, Tyl, Naši furianti, 2004
Újezd u Brna, Tyl, Naši furianti, 2004
Újezd u Brna, Tyl, Naši furianti, 2004
Vysoké nad Jizerou, KDP, Jiří Doležal a ..., 1990


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Jiří Doležal, 2001
Vysoké nad Jizerou, KDP, Jiří Doležal a ..., 1990
Újezd u Brna, Tyl, Naši furianti, 2004