Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: OUHRABKA, Vratislav, Bozkov

Datum narození: 22.1.1931
Místo narození: Bozkov
Datum úmrtí: 2009
Nositel Zlatého odznaku J. K. Tyla za Českou obec sokolskou 2004

Kulturní komise vzdělavatelského sboru rozhodla na svém zasedání 24. února 2005 nominovat na udělení Zlatého odznaku J. K. Tyla Vratislava Ouhrabku.

Vratislav Ouhrabka, herec, loutkoherec a režisér divadelního souboru v Bozkově,
občanským povoláním cukrář,
od dětství hrál díky otci, vzdělavateli TJ SOKOL, loutkové divadlo.
Po osvobození hrál v obnoveném sokolském divadle v ochotnickém souboru, mimo jiné Víta v Kutnohorských havířích, a již roku
1950 poprvé režíroval. Divadlu se věnoval i během vojenské služby.
Když nemohl v divadelní činnosti pokračovat v rámci sjednocené tělovýchovy, přispěl k ustavení Divadelního odboru Osvětové besedy SOKOL, kde převzal vedoucí úlohu.
Podílel se na úpravách bozkovského jeviště a zákulisí a nastudoval řadu postav ve vlastních režiích her – Radúze v Radúzovi a Mahuleně, Millera v Úkladech a lásce, Soudce Kuo v Patnácti šňůrách penízků, Dandu v Chudáku manželovi, Bartola v Lazebníku sevillském. K další divadelní práci se vzdělával v kursu režie u O. Daňka a O. Batěka, a kursu scénografie u J. A. Šálka.
Samostatně režíroval mimo jiné Ostrov Afrodity, Lucernu, Paličovu dceru atd. Zároveň se začal věnovat divadelnímu archivu.

Významně se zasloužil o vytrvání místní divadelní tradice i v nejobtížnějších letech. Soustavně pracoval s mládeží, v níž vychovával další divadelní generaci. Do současnosti se věnuje i loutkovému divadlu.
Od roku 1977 stál v čele TJ Sokol, po obnově v rámci Č.O.S. jako starosta TJ SOKOL Bozkov.

Související Pojmy

Související Obrázky

Vratislav Ouhrabka, 2005


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Vratislav Ouhrabka, 2005