Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: POPOVÁ, Zdeňka, Olomouc

Datum narození: 29.12.1925
Místo narození: Přerov
Zdeňka Popová, loutkoherečka

Od mládí pracovala v Sokole a v přerovském sokolském loutkovém divadle, kde se seznámila se svým budoucím manželem Zdarkem Popem.
Když se v 50. letech přestěhovali do Olomouce, zapojila se do činnosti v Kašpárkově říši, jejíž členkou je tedy 50 let. Uplatnila se jako přední loutkoherečka.
Při způsobu rozdělené interpretace v souboru vodila většinu hlavních rolí v inscenacích režijně připravených svým manželem - Jiřík ve Zlatovlásce, Bajaja, Plaváček, Popelka, Malá čarodějnice, Brouček a Kašpárek.
Byla zaměstnána jako dělnice a expedientka v Moravských
tiskařských závodech, ale protože je původním povoláním švadlena, podílela se na návrzích i realizaci kostýmů většiny inscenací.
Své bohaté zkušenosti předává mladým členům souboru.

Účastnila se všech akcí Kašpárkovy říše, do divadla přivedla i své dvě děti.

Manželovi pomáhá s organizací činnosti souboru,
s přípravou výstav, s průběhem festivalu Čechova Olomouc. Vytváří mu doma dobré zázemí, aby se mohl cele věnovat loutkovému divadlu.

Je nositelkou Zlatého odznaku Josefa Skupy a čestného uznání Matěje Kopeckého.
2004 byl Zdeňce Popové udělen Zlatý odznak J. K. Tyla.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':