Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: ČERNÝ, František, Svitavy

Datum narození: 11.11.1918
Místo narození: Lačnov u Poličky
Datum úmrtí: XXXX
Místo úmrtí: ?
Herec a režisér Lidového divadla za Svitav.
Pocházel z chalupy v Lačnově u Poličky, od dětství docházel za divadlem do Poličky, města jednoho z nejstarších ochotnických spolků, kam také zajížděly různé divadelní společnosti.

Za okupace už dal dohromady ochotníky v rodné vsi, hrál i v blízkém Sádku a spolupracoval se skupinou mladých v poličském divadle, při jehož stavbě jako desetiletý nadšeně pomáhal.

Po roce 1945 jsou začátky svitavského ochotnického divadla nerozlučně spojeny s jeho jménem - od počátku dělal vše - hrál, režíroval, vyráběl a stavěl scénu, s úspěchem recitoval.
Z jeho rolí lze např. připomenout řadu lidových postav, realizovaných v 60. letech - Bláhu, později Haberšperka v Našich Furiantech, Kroutila ve Fidlovačce, Brtnbického v Paní mincmistrové, krejčího Poláka v Jiráskově Janu Husovi, Rodoslava v Macháčkových Ženiších.

Léta byl také instruktorem vesnických souborů na okrese, působil v okresném poradním sboru pro divadlo.
Při příležitosti 20. výročí založení Lidového divadla získal Zlatý Tylův odznak.
Bibliografie:
AS 1969, č. 1, s. 24; č. 2, s. 24.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':