Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: KOLČAVA, Karel, PhDr.

Datum narození: 14.4.1656
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 30.7.1717
Místo úmrtí: Kutná Hora
jezuita, dramatik, básník
prof. UK
Púsobil 1698-1699 v Jičíně.
Napsal 23 dramat, která vyšla v šestisvazkovém souboru Exercitationes dramaticae - Dramatická cvičení - jediný svazek představující české jezuitské drama z pozdní doby pobělohorské. Hry byly určeny jako vzor pro kandidáty učitelství na gymnáziích, kteří museli povinně složit latinské drama nebo epickou báseň. Osoby byly schematické, nejvíc péče bylo věnováno rétorické stránce. Nechybělo poučení pro pořadatele divadelních představení, obsahovaly i pantomimické a baletní vložky. Většinou šlo o tragédie, autor je označil za melodramata.
Hra o Janu Nepomuckém byla jako jediná označena za drama deklamatorní, žánr prezentující svůj obsah nikoli jako skutečnost, ale jako fikci, zpodobenou pomocí alegorií a symbolů.
Kolčavovy školské příručky v jednom dopise mj. formulují teoretické zásady jezuitského školského dramatu.
Bibliografie:
LEXIKON české literatury 2/II. Praha, Academia 1993, s. 786.

OSOBNOSTI spjaté s gymnáziem v Jičíně. Sest. Eva a Karol Bílkovi, Vladimír Carda. Jičín, Lepařovo gymnázium 1999. 48 s.

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':