Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: KORÁB, Josef, Holice

Datum narození: 1929
Místo narození: Veliny
Josef Koráb, DS KD Holice

1956 nastoupil jako metodik lidové umělecké tvořivosti do okresního osvětového domu.
Podílel se na vzniku a podpoře existence mnoha souborů, na vzniku estrádního uměleckého souboru, na oživování činnosti již tehdy tu a tam skomírajících skupin. Osvědčil se a stal se nedílnou součástí tehdejší kulturně-organizačního týmu regionu.

1960 okres Holice končil, končila i okresní zařízení a rozhodnutím městského národního výboru byl ustaven kulturní dům jako městské kulturně společenské středisko. Tato instituce slučovala bývalý osvětový dům a osvětovou besedu, lidovou knihovnu, muzeum a místní kina. Josef Koráb do této instituce přešel v dosavadní funkci jako metodik pro kulturně společenskou činnost. Dělal vše, co souviselo s programy, činností souborů a kroužků, organizací společenských akcí. Po otevření nového kulturního domu měl na starosti taktéž programovou stránku jeho činnosti. Jako vedoucí programového oddělení zde působil až do důchodu v roce 1989. Poté se v téže instituci stal vedoucím půjčovny divadelních kostýmů, které se věnoval a kterou budoval od jejího zřízení v roce 1976.
1995 pracovní činnost ukončil. Za svou dlouholetou práci byl vyznamenán titulem Zasloužilý pracovník v kultuře.

Ochotnickému divadlu se začal věnovat od dětských let v rodných Velinách. Později působil v holických souborech a
1956 byl spoluzakladatelem Estrádního uměleckého souboru (řada cen na krajských a celostátních přehlídkách).
Od 1962 (spojení holických divadelních souborů) se stal hlavní postavou Divadelního souboru KD Holice, a to nejen jako herec a režisér, ale i kostymér, maskér atd. Činný je dodnes (zatím poslední role v Zkrocení zlé ženy – prosinec 2007). Má za sebou nepočítaně rolí i režií, podílel se na organizaci řady okresních a krajských přehlídek v Holicích.

Stručná charakteristika Josefa Korába: – velmi nadšený a zapálený laik, který se v průběhu let vyučil kulturnímu řemeslu a stal se z něho ve svém oboru dokonalý, navíc známý a oblíbený profesionál.

2008 na návrh Volného sdružení východočeských divadelníků získal ZlatýZa celoživotní hereckou i režisérskou činnost a organizační práci pro amatérské divadlo
Bibliografie:
VSVD: Návrh na udělení Zlatého odznaku J. K. Tyla SČDO.

Hromada 1996, č. 24, s. 33.

Související Soubory

Související Obrázky

Josef Koráb


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Josef Koráb