Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: LANGER, Josef Jaroslav

Datum narození: 12.11.1806
Místo narození: Bohdaneč
Datum úmrtí: 28.4.1846
Místo úmrtí: Bohdaneč
Josef Jaroslav Langer se narodil v Bohdanči u Pardubic, kde jeho otec zastával úřad důchodního. Studoval na gymnáziu v Hradci Králové, kde profesoři Chmela a Klicpera působili na jeho národní uvědomění a probudili v něm touhu po literární tvorbě.
Po dvouleté filozofii v Praze se zapsal na práva, ale ve víru probouzejícího se národního života se už studiu nevěnoval a dal přednost literární tvorbě.
Přispíval do Muzejního časopisu, Čechoslava a Květů. S přáteli Frantou a Tomíčkem vydával u nakladatele Jana H. Pospíšila časopis Čechoslav.
Od roku 1830 žil ve svém rodišti, kde pomáhal otci v hospodářství i úřadě a marně toužil po Praze a jejím literárním ruchu.
Zpočátku se věnoval i zde literární tvorbě a národopisnému sběratelství, byl duší společenského života (merendy, ochotnické divadlo). Na bohdanečských merendách v přestávkách mezi tancem, v kontaktu s hudebníky a obecenstvem improvizoval nesčetné texty lidových krakováčků, řada z nich na Hradecku zlidověla. Vlastní texty (50) vydal spolu s několika Čelakovského ve sbírce České krakováčky (1835) a další v elegicky laděném cyklu Hraběnce***na památku (časopisecky 1844).
Jen zčásti se dochovalo drama Márinka Záleská (1831).
Od roku 1835 se stále více objevují příznaky duševní choroby, pod jejímž vlivem zničil i některé své písemnosti. Pohřben je v Bohdanči.

1886-1918 v Bohadanči hrála ochotnické divadlo Občanská beseda Langer, nazvaná podle tohoto rodáka. DS Langer Sokola působil i po roce 1945, i v 80. letech 20. století.
Od 1958 byly původní Pardubické ochotnické hry (1957), konané v místě, přezvány na Langrův divadelní Bohdaneč.
Bibliografie:
LEXIKON české literatury 2/II, K-L. Praha, Academia 1993, s. 1143-1146.
Archivy:
Literární archiv Památníku národního písemnictví
LANGER Josef Jaroslav
básník, spisovatel
1806 - 1846
Osobní fond v rozsahu 1 kartónu, 1826 - 1917.
• Doklady.
• Rukopisy a) vlastní (poezie, próza): b) cizí.
• Tisky.
• Výstřižky.
• Dokumentace.
Zpracováno ve 2. stupni evidence - R. Ferklová: Josef Jaroslav Langer, Praha 1995, edice inv. č. 512.

Související Obrázky

Langer J. J., obr, portrét


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':