Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: MRŠTÍK, Alois, spisovatel a dramatik

Datum narození: 14.10.1861
Místo narození: Jimramov
Datum úmrtí: 24.2.1925
Místo úmrtí: Brno
Prozaik a dramatik, autor žánrových obrázků a rozsáhlé kroniky, realistickou metodou zaznamenávající sociální a etické konflikty, lidové tradice a svébytné kořeny života moravského venkova

1881 maturita na učitelském ústavu, poté působil jako zatímní podučitel v Lískovci u Brna,
1882 jako podučitel v Rakvicích u Břeclavi, kde byl mj. jednatelem Čtenářského a pěveckého spolku Žerotín,
1884 podučitel v Hrušovanech,
1886 v Těšanech.

1889 jmenován správcem školy v Divákách u Hustopečí,
1892 se v místě usadil i bratr Vilém a vesnice se stala centrem moravské literatury.
A. M. kromě práce na místní jednotřídce (od 1905 marně prosazoval školu dvoutřídní) vedl školní kroniku, spravoval místní knihovnu, působil jako varhaník (do 1903), věnoval se osvětě a
založil v místě Spolek divadelních ochotníků. Také hospodařil a včelařil.
Důsledkem přemíry povinností častá psychická a fyzická vyčerpanost a neurastenie (nejhorší období po bratrově sebevraždě).
Syžet, který Alois původně zamýšlel zpracovat románově, se stal osnovou dramatu Maryša (1894), napsaného společně s bratrem Vilémem, které se stalo součástí klasického repertoáru českého divadla.
---
\"Po osmadvacetiletém životě měla Maryša ve své rodné dědině - no, jak to jinak říci? - měla svou premiéru. Dosud vždycky se tomu autoři i autor zbylý ubránili. Nemohli a nechtěli si Maryšu nijak vmyslit na malé jeviště. Ale tentokrát? Přepadli chlapci autora v jeho lenošce a že aby jim dovolil Maryšu hrát. Mají prý už prostornější jeviště, pěkné hlediště, že mají i role dobře obsazené a kdesi cosi, jakési šedesátiny autora a mluvili tak dojemně a důkladně i důrazně - - no, co měl ten autor dělat? S těžkým srdcem svolil.\"
Alois Mrštík, Lidové noviny 1921.

Poznámka: Nicméně se Maryša již do té doby objevovala v repertoáru ochotnických souborů často: např. 1899 Chotěboř, 1900 Boskovice, 1901 Babice nad Svitavou (za účasti Viléma M.), 1904 Klatovy, 1906 Boleradice (tehdy Polehradice), tam 1924 přijel i Alois M., dále 1913 Bystré, Hrabová, aj.

\"No, dobře, velmi dobře dopadla ta divácká premiéra hraná těmi prostičkými, ale nadšenými a pro věc zapálenými hochy a děvčaty... Jak živ bych to byl do nich neřekl. Co je v těch lidičkách utajené síly!\"
Alois Mrštík, Lidové noviny 1921.
-----
Vrcholem tvroby románová kronika Rok na vsi - 1920 knižně jako společné dílo s bratrem Vilémem (Vilémovo spoluautorství se patrně omezilo na stylizaci některých - zejména přírodních - pasáží).
Bibliografie:
LEXIKON české literatury, díl 3/I M-O. Praha, Academia 2000, s. 344-347.
Archivy:
Literární archiv Památníku národního písemnictví:
MRŠTÍK Alois a MRŠTÍK Vilém Alois
ředitel školy, spisovatel - novinář, spisovatel
1861 - 1925, 1863 - 1912
Osobní fondy v rozsahu 34 kartónů, 1845 - 1976.
• Doklady a) vlastní; b) rodinné.
• Korespondence a) přijatá (C. Bezděk, P. Bezruč, R. Jesenská, D. Jurkovič, J. Kvapil, J. S. Machar, G. Preissová, F. S. Procházka, L. Quis, A. Rezek, F. X. Šalda, J. Úprka); b) odeslaná; c) rodinná (K. Mrštíka, M. Mrštíková); c) cizí.
• Rukopisy a) vlastní (A. Mrštíka, V. Mrštíka, společné, próza, dramata, články, proslovy, přednášky, poznámky); b) cizí.
• Tisky.
• Výstřižky.
• Fotografie.
• Dokumentace (opisy korespondence rukou L. Kuncíře).
• Varia (drobné předměty, kresby).
Přírůstky do roku 1968 (34 kartóny) zpracovány ve 2. stupni evidence - V. Hellmuth-Brauner: Alois a Vilém Mrštíkovi, Praha 1968, edice inv. č. 165. Dodatky uspořádány v 1. stupni evidence.
Fond Boženy Mrštíkové (sestry): Vlastivědné muzeum v Olomouci.

Související Obrázky

Miletín, Muzeum českého amatérského divadla, 3. sál, 56, Mrštíci
Mrštík Alois, civil foto
Mrštík, Alois, portrét


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Mrštík, Alois, portrét
Mrštík Alois, civil foto
Miletín, Muzeum českého amatérského divadla, 3. sál, 56, Mrštíci