Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: NESLÁDKOVÁ, Máňa, Náchod

Ochotnická herečka, organizační a osvětová pracovnice (vrchol činnosti cca ve 20. a 30. letech 20. století)
Dcera divadelníka JUDr. Josefa Čížka, herce, režiséra a dlouholetého ředitele Spolku divadelních ochotníků v Náchodě.
Vedle všeobecného vzdělání (mj. kvalitní jazyková výbava - němčina, francouzština, angličtina, atd.) se vzdělávala umělecky: studovala divadlo, hudbu, zpěv i tanec.
První divadelní role hrála už v dětství pod vedením svého otce.
Ztvárnila na 200 postav, z toho 77 velkých rolí. Účinkovala i v operetách a výjimečně v opeře, zpívala na koncertech, hrála v melodramatech, vystupovala jako sólová tanečnice.
Na jevišti se setkala i s profesionálními herci (např. s Václavem Vydrou st. v Hauptmannově hře Před slunce západem, se Zdeňkem Štěpánkem v jeho hře Kamaráde, kde jsi?, s Eduardem Vojanem).
Hrála roli Irmingerd v Jiráskově Gerovi, v slavnostním představení souboru ÚMDOČ, jímž vyvrcholil 1. Jiráskův Hronov.
Z významných rolí:
Johanka ve Svaté Janě, v Cocteauově Milovaném hlasu, Alžběta v Alžbětě Browningové, Mariana ve Stínu, Stella v Posvátném plameni, Mariella v Zářivé chvíli, Roxana v Cyranovi z Bergeracu, Ritta v Romanci, Ellida v Paní z námoří, Hanička i kněžna v Lucerně, Maryša, Vojnarka, Alena i královna v Noci na Karlštejně, Mája v Oblakách, Irmingerd v Gerovi (1930), Heda Gablerová, aj.
Také režírovala, např. představení Paní z námoří.
Vystupovala mj. v Náchodě, Červeném Kostelci, Novém Měste nad Metují, České Skalici, Hronově, Úpici, Polici, Svatoňovicích, Železném Brodě, Bělovsi, Jaroměři, Hradci Králové a Dvoře Králové.
Bibliografie:
PAMÁTNÍK I. Jiráskův Hronov, 17.-23. srpen 1931. Náchod, Jiráskův okrsek ÚMDOČ 1931, s. č - plakát Gero, s. 13 foto v roli Irmingerd.

VE SLUŽBÁCH Thalie II, kap. Tomu věnec budiž dán - Máňa Nesládková, Náchod. Soubor dokladových statí. Liberec, V. Talík za spolupráce ÚMDOČ, s. 100-102.

Československé divadlo 1931, č. 4, s. 71 - foto jako Kněžna v Jiráskově Lucerně..

Související Osobnosti

Související Obrázky

1.Jiráskův Hronov, Gero, 1931, Máňa Nesládková, Náchod, jako Irmingerd
Náchod, SDO, M.D.Rettigová, Máňa Nesládková jako Lenka


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':