Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: TRUHLAŘÍK, Rudolf, Brandýs n. L., Čelákovice, Lázně Toušeň

Datum narození: 18.2.1929
Místo narození: Lázně Toušeň
Datum úmrtí: 10.10.1991
Místo úmrtí: Praha
Rudolf Truhlařík
– učitel a výtvarník (pohřben nejprve v Lázních Toušeni, nyní v Čelákovicích);
se zkušeností z Rotterovy školy reklamy a módního kreslení vystudoval grafiku a průmyslovou retuš na Umělecko-průmyslové škole u Ant. Landy (abs. 1953).
Učitelsky působil v Karlových Varech a
od 1955 v Brandýse n/L, kde mj. 1959 připravil muzejní expozici o pravěku Brandýska.
Po dalším studiu na pedagogické fakultě (1964) pracoval v jejím rámci jako metodik výtvarné výchovy a spolupracoval s mezinárodní organizací výtvarníků-pedagogů INZEA při UNESCO.

Souběžně se věnoval divadlu:
1956 v Toušeni inscenoval hru V W Kat a blázen ,
1957 Čs. televize uvedla jeho vlastní hru Zrcadlo,

v 60. letech vedl v Brandýse n/L školní soubor Neutron, vedení školy mu příliš nepřálo, proto jako učitel přešel na ZDŠ do Čelákovic.

1961-1970 Divadélko/Divadlo o páté - nový soubor na ZDŠ v Čelákovicích Truhlařík založil na základech Neutronu spolu s kolegou hudebníkem Bohumírem Hanžlíkem. Na scénách v Čelákovicích a v Brandýse n/L se souborem uváděl své další jevištní texty (Žraloci a kytara, Revue za ohradou, Saloon Idaho, Město na slunci aj.).

Řadu jeho her vydala Dilia (také Tak vznikl Neutron, Tak nám zabili Ferdinanda, Čtyři dlouhé dny, Království Fantazie I. a Komedie II., Komedianti jedou, Žena z Gontvany);

1966 založil Zpravodaj Brandýs n/L - St. Boleslav a redakčně jej vedl.

Když byl z politických důvodů po 1968 nucen odejít ze školství, začal se věnovat propagační grafice a výstavnictví, a jako člen Svazu českých výtvarných umělců se podílel na výtvarném řešení velkých reklamních ploch v Praze, Libereckých výstavních trhů (1971-1974), prodejních výstav v Brně (1973-1978), Zahrady Čech v Litoměřicích (1974) atd.,
též ve svém rodišti (výstavy: 200 let školy 1975, Čeněk Choděra 1976, Albert Jonáš 1979, Marie Hartmanová 1981, Z historie Toušeně 1982, Toušeň a divadlo 1983, 70 let organizované tělovýchovy v Toušeni 1989).

Souborně vystavoval až u příležitosti svých šedesátin v zasedací síni MNV v Toušeni 1989. Jeho volná malířská tvorba je zastoupena v reprezentačních prostorách Slatinných lázní Toušeň.

Knižně uspořádané vzpomínky vyšly posmrtně 1992 pod názvem Můj strýc Artur aneb Vzpomínky na Voskovce a Wericha (Artpresservis Praha).
Bibliografie:
KRÁLÍK, Jan, Lázně Toušeň: Heslo pro DČAD, 2006

Související Obrázky

Stará Boleslav,  výstava divadelních prací Rudolfa Truhlaříka a Bohumíra Hanžlíka - plakát, 1966


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':