Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: KRAUPNER, Čeněk, Miličín

Datum narození: 12.2.1872
Místo narození: Miličín
Datum úmrtí: 16.7.1951
Jeden z nejvýznačnějších miličínských občanů a po 50 let člen ochotnického spolku Čeněk Kraupner.
Vyučený švec se po „zkušené” ve Vídni vrátil do Miličína a založil si vlastní ševcovskou dílnu, zabýval se také obchodem a v pohnutých letech po vzniku Československa (1919-1922) byl starostou města.
Jako zakladatel a jednatel Okrašlovacího spolku se podstatně podílel na změně vzhledu města – s jeho přispěním založené parky a aleje jsou ozdobou obce dodnes.
Jako nadšený Sokol stál u zrodu Sokolovny, když na její stavbu věnoval pozemek a množství stavebního materiálu. Aktivně se účastnil několika sokolských sletů.

Účinkoval v dlouhé řadě ochotnických divadelních představení, založil divadelní kapelu a organizoval slavné maškarní průvody.
Se svou ženou Annou, rozenou Stejskalovou, vychoval deset dětí. Zejména jeho synové Jiří, Vojtěch a Vít navázali na jeho úspěšnou práci pro mnoho spolků i město Miličín.
Čeněk Kraupner zemřel ve věku nedožitých 84 let.
Bibliografie:
FILIP, Martin: Dějiny Spolku divadelních ochotníků ve městě Miličíně. Bakalářská práce. Brno, Historický ústav FFMU 2002.
Archivy:
SA Stanislava Kraupnera - sbírka plakátů a fotografií.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':