Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: KOPTA, Josef, spisovatel a legionář, Libochovice, Praha

Datum narození: 16.6.1894
Místo narození: Libochovice
Datum úmrtí: 3.4.1962
Kmotrem divadelního souboru Scéna Libochovice byl Josef Kopta. Libochovický rodák, dramatik, spisovatel a také legionář.

1925 premiéra jeho hry Revoluce v Národním divadle byla impulzem k jejímu libochovickému nastudování, jehož se ujalo několik desítek nadšenců působících do té doby v několika libochovických ochotnických spolcích. Společně, pod vedením režiséra Emanuela Jiráka, nastudovali a několikrát reprizovali Koptovu Revoluci, a to nejen v Libochovicích. A jelikož se sešlo mnoho pro divadlo zapálených lidí a všem přišlo líto s koncem uvádění Revoluce ukončit i tak slibně započatou práci a rozpustit nový kolektiv, vznikla „Scéna“.

Její kmotr – Josef Kopta se narodil Libochovicích 16. června 1894. V prvním válečném roce narukoval a ocitl se na ruské frontě, kde byl v roce 1915 zajat a posléze vstoupil do československých legií v jejichž řadách prodělal strašně dlouhou cestu k domovu. Jež mu částečně byla inspirací k napsání jeho nejznámějšího díla - románové trilogie - Třetí rota, Třetí rota na magistrále a Třetí rota doma.
Příběhy příslušníků třetí roty napsal J. Kopta samozřejmě po skončení války, kdy jako novinář působil v redakci Národního osvobození, posléze Lidových novin. Přispíval však svou tvorbou i do jiných periodik.
Josef Kopta byl literárně činný i po druhé světové válce, kdy mu vyšlo několik knih, v nichž však převládají jiná témata než legionářská. Vrací se tak nejen ve vzpomínkách, ale i na stránkách povídkového cyklu Kolibří povídky do Libochovic a okolí tak, jak si je pamatoval za svého mládí.


Z těchto důvodů byla památce Josefa Kopty zasvěcena první část oslav osmdesátého výročí činnosti DS Scéna,která se uskutečnila
4. listopadu 2006.
Bez J. Kopty by nebylo Scény, proto současný Divadelní spolek Scéna při této příležitosti za přispění několika donátorů, především Purkyňovy nadace, odhalil pamětní desku tohoto dramatika, spisovatele a legionáře na jeho rodném domě.
Slavnostní projevy mimo jiné bývalého předsedy českého PEN klubu Jiřího Stránského a zástupce „Scény“.
Bibliografie:
http://www.libochovice.cz/ln/art_pub_detail.asp?art_ID=841

Související Obrázky

Kopta, Josef, Divadlo v ruských legiích, s. 1
Kopta, Josef, Divadlo v ruských legiích, s. 2
Kopta, Josef, Divadlo v ruských legiích, s. 3
Kopta, Josef, Divadlo v ruských legiích, s. 4
Kopta, Josef, Divadlo v ruských legiích, s. 4
Kopta, Josef, Divadlo v ruských legiích, s. 5
Kopta, Josef, Divadlo v ruských legiích, s. 6
Rusko, divadelní komanda, foto skupiny herců, 1919
Rusko, divadlo 1.pluku Jana Husi, ze vzpomínek Josefa Paštiky,  s.1
Rusko, divadlo 1.pluku Jana Husi, ze vzpomínek Josefa Paštiky,  s.2


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':