Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: VYSKOČIL, Karel, Libochovice

Datum narození: 25.6.1892
Místo narození: Souš u Mostu
Datum úmrtí: 15.4.1957
Místo úmrtí: Libochovice
Karel Vyskočil

Narodil se 25. června 1892.
Po působení na jiných školách se stal dlouholetým ředitelem národní školy v Libochovicích a stálým dopisovatelem Vlastivědného sborníku Podřipska a mnoha jiných časopisů.
Divadlo bylo vždy jeho velkou láskou. Věnoval se mu na všech školách (Třebenice, Koštice, Libochovice - ředitel obecné školy), kde před příchodem do Libochovic působil, a v libochovickém prostředí, které mělo dlouholetou dobrou divadelní úroveň, ho docela zaujalo.

Jako nadšený ochotník, režisér a dramaturg sloužil divadlu oddaně až do bezprostředního konce svého života. Stál u zrodu libochovického divadelního souboru Scéna a účastnil se všech jeho podniků. Byl nadšeným a vnímavým režisérem a dramaturgem a jako výborný herec vytvořil nesčetné osobité role. Nezapomenutelným zůstává jeho doktor Galén z Čapkovy Bílé nemoci, s nímž a v němž jako by mu bylo určeno symbolicky se rozloučit nejen s milovaným divadlem, ale se životem vůbec.

Počátkem června 1958 bylo slavnostně zahájeno za přítomnosti hostů, krajských, okresních a místních organizací I. libochovické divadelní léto, jehož inspirátorem byl právě Karel Vyskočil, který za svého života první myšlenku o libochovickém divadelním festivalu propagoval, ale jejího uskutečnění se nedočkal.

Zůstal tu po něm velký kus kulturní práce, kterou konal pro veřejnost obětavě po celý svůj život. Byl široce zapojen do kulturní práce na Libochovicku, vedle jeho článku v mnoha časopisech byly známé též jeho přednášky i divadelní hry, které napsal pro děti, a jeho práce v zpěváckém spolku Dvořák.
Bibliografie:
10 LET Libochovického divadelního léta. Amatérská scéna 1968, č. 1, s. 17.

CD - 80 let Sdružení přátel umění "Scéna" Libochovice.

ČERNÝ, Tomáš: Osobnosti Libochovic - lidé od divadla. Libochovické noviny 2012. Vydavatel MěÚ Libochovice. Pro DČAD září 2012.


www odkazy: http://noviny.libochovice.cz/index.php?art=5673

Související Obrázky

Karel Vyskočil, 1892-1957, Scéna Libochovice
Libochovice, Scéna, Karel Vyskočil


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Karel Vyskočil, 1892-1957, Scéna Libochovice
Libochovice, Scéna, Karel Vyskočil