Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: VOLÁNEK, Václav, Olomouc

Datum narození: 13.5.1874
Místo narození: Jaroměř
Datum úmrtí: 16.8.1949
Místo úmrtí: Olomouc
Povoláním ředitel vrchního inspektorátu banky Slavie v Olomouci.
Významná osobnost olomouckého ochotnického divadla, herec, režisér, organizátor.
Působil jako ochotnický herec i režisér déle než půl století.
První soubor, v němž se herecky představil, byl vídeňský "Blaník."
1896 stál po prvé na olomouckém jevišti.
1906 převzal režii v JDO, již po 6 letech se o něm psalo jako o tvůrci "olomoucké moderní scény a tak zvaných výpravých her" - byla zdokonalena dříve do jistré míry zanedbávaná výprava "dekorační a světelná", které až Volánek dal "umělecký styl, vkus a originalitu". Do jeho "éry" se hrávalo 5x - 7x do roka, za něho každou volnou neděli a svátek, takže až 35 x ročně, nepočítaje v to zábavní večery a "umělecké kabarety", které Volánek také mistrně uváděl.

1918 se stal předsedou Jednoty divadelních ochotníků v Olomouci.
Byl zakladatelem Družstva českého divadla v Olomouci (provozovalo stálé české divadlo v Olomouci) a jeho prvním místopředsedou.
Hrál v 210 představeních.
Z významných rolí:
Vocílka, Vávra, Šandor, Jago, Eliah, Flachschmann, Habada, Fastr, Pazdera, Principál v Prodané nevěstě (v této roli vystoupil 18krát, z toho absolvoval několik představení s celým souborem v Prostějově, Bratislavě atd.).
Ochotnická scéna, v níž působil, se dále uplatňovala i poté, když v Olomouci vzniklo stálé profesionální divadlo.
Se svým souborem podnikal četné zájezdy do blízkého okolí i vzdálenějších obcí, na Slovensko, do Vídně atd.
Věnoval se také režii - uváděl na scénu lidové veselohry, české hry (Stroupežnicky, Mahen, Jirásek), Shakespearovy, Ibsenovy či Hauptmannovy tragedie.
Vystupoval v slavnostních představeních na Jiráskových Hronovech .
1934 v roli žebravého mnicha v Jiráskově Janu Roháči.
1934 zvítězila olomoucká Jednota divadelních ochotníků v hronovské soutěži se Škochovou hrou Penelopa vyšívala ve Volánkově režii.
V Olomouci byl Volánek aktivním organizátorem divadelního života, jeho zásluhou hostovaly ve městě přední profesionální soubory: opera Národního divadla, brněnská opera, činohra Vinohradského divadla aj., i významné osobnosti: Vojan, Hübnerová, Šmaha, olomoucké ochotníky tam režíroval J. Kvapil atd.
Význam Václava Volánka jako divadelního ochotníka symbolizovalo heslo napsané v sále při oslavě jednoho z jeho hereckých jubilejí: "Volánek u nás je divadlo a divadlo, to je Volánek."
Bibliografie:
ALMANACH Jednoty divadelních ochotníků besedních v Olomouci. K 40letému jubileu jednoty. Olomouc 1912, s. 33.

VE SLUŽBÁCH Thalie II, kap. Tomu věnec budiž dán - Václav Volánek, Olomouc. Soubor dokladových statí. Liberec, V. Talík za spolupráce ÚMDOČ, s. 131-132.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':