Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: ADÁMEK, Jindřich, Dobruška

Datum narození: 27.10.1874
Místo narození: 22.10.1955
Datum úmrtí: Dobr
Místo úmrtí: Dobruška
U svého otce Aloise Adámka se vyučil řezbářství. Zpočátku řezal ozdoby na nábytek, formy na máslo, hlavy Krista a kříže s korpusem - reliéfní řezba. Vrcholem jeho tvorby jsou betlémy, jichž vytvořil několik desítek. Jeho tvorba silně ovlivňovala lidové betlemářství v podhůří Orlických hor i současné tvůrce.

Věnoval se i tvorbě loutek. Zhotovil několik souborů pro loutková divadla dobrušského Sokola a jednoty Orel, pro rodiny dobrušského lékaře Káše i pro loutkářskou rodinu Kopeckých.
Jeho loutky jsou zastoupeny ve sbírkách Muzea loutkářských kultur v Chrudimi, v Městském muzeu v Dobrušce ve sbírkách soukromých.
Bibliografie:
MACH, Jiří, MATOUŠ, Václav: Osobnosti dobrušské historie. 1. díl. Dobruška, Městské muzeum 2005, s. 3.
Archivy:
MLK Chrudim.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':